more_horiz

"Działania KE uzupełniają pomoc krajową". Ekspert o europejskim programie odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 15:07
- Ruchy ze strony Komisji Europejskiej są dobre, stabilizują sytuację politycznie. Pokazują, że Unia Europejska próbuje się reanimować, także wizerunkowo. KE nie potrafiła na początku kryzysu przyjąć roli przywódczej, dziś przyjmuje rolę spoiwa europejskiego, to bardzo ważne - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Bartoszewicz (SGH).
Audio
  • 28.05.2020 dr Artur Bartoszewicz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Siedziba Komisji Europejskiej (zdjęcie ilustracyjne)
Siedziba Komisji Europejskiej (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Hadrian/ Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą stwierdził że "Fundusz odbudowy z połączeniu z budżetem UE to bardzo duża, nowa inicjatywa, to wielki impuls finansowy, który  da perspektywę rozwoju gospodarczego Europie, w tym Polsce".

Andrzej Duda Mateusz Morawiecki KPRM 1200.jpg
"Po czasie kryzysu przychodzi czas na dynamiczną odbudowę". Wspólne oświadczenie prezydenta i premiera

Dr Artur Bartoszewicz przypominał o skali pomocy Polsce ze strony UE. - Sami postawiliśmy pomoc z tarczy antykryzysowej na poziomie 11 proc. PKB, Unia Europejska dorzuca nam środki o wartości ok. 6,8 proc. PKB, do tego dochodzą fundusze unijne, które dawały nam od 1 do 1,5 proc. dodatkowego wzrostu - powiedział.

Ekspert zaznaczył także, że czas działa na niekorzyść przedsiębiorców. - Wszyscy mają świadomość, że dla części firm potrzebujących pomocy może być za późno. Środki, które są do dyspozycji z UE, będą podlegały procedurom zamówień publicznych, a to trwa miesiącami - zauważył.

"Potrzebna odbudowa zaufania"

- Z jednej strony próbujemy mówić o odmrażaniu gospodarki, zdejmujemy ograniczenia (…) ale najtrudniejsze będzie "odmrożenie" społeczeństwa, zbudowanie zaufania, zapotrzebowania na chęć kupowania - komentował kwestie odbudowy mechanizmów rynkowych. - Nie ma chęci wydawania pieniędzy, ludzie nie wiedzą, co będzie jutro, czy nie stracą pracy, dochodów, czy państwo będzie wydolne w świadczeniu programów społecznych. Odpowiedzią na to są decyzje Komisji Europejskiej, które uzupełniają aktywność krajową - zaznaczył ekspert.

Większość rządów państw UE pozytywnie oceniło wstępną propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą europejskiego funduszu odbudowy wartego 750 mld euro - podaje portal Euractiv.eu. Najbardziej entuzjastyczne reakcje są we Włoszech, Hiszpanii i Polsce, a także we Francji, która choć otrzyma z funduszu mniej, niż do niego wpłaci, była jednym z głównych orędowników powstania nowego mechanizmu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Propozycje korzystne dla rozwoju Polski". Eksperci o budżecie UE i funduszu odbudowy

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Artur Bartoszewicz

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 12.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także