more_horiz

Marek Jurek: konwencja stambulska elementem polityki gender i podważania roli rodziny w społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 12:31
- W polskiej konstytucji, ale również w życiu społecznym, rodzina odgrywa rolę centralną i takiego jej statusu należy bronić, trzeba też bronić natury ludzkiej. (…) Konwencja stambulska ignoruje przepisy gwarantujące rodzicom prawa do określenia kierunku wychowawczego dzieci - powiedział Marek Jurek, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender".
Marek Jurek
Marek JurekFoto: PR24

Ministerstwo sprawiedliwości złożył formalny wniosek do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej.

1200 nalaskowski.jpg
"Nie poprawia bezpieczeństwa kobiet, a promuje tęczowe ruchy". Prof. Nalaskowski o konwencji stambulskiej

Zbigniew Ziobro stwierdził, że znajdują się w niej zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza, oraz że w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

Posłuchaj
24:47 PR24_MPLS 2020_07_27-11-33-45.mp3 Marek Jurek o zapisach konwencji stambulskiej i znaczeniu, jakie może mieć dla kształtowanie zasad dotyczących wychowania dzieci i funkcjonowania rodziny ("Temat dnia/Gość PR24")

"Dzieci muszą być wychowywane w sposób spójny z wychowaniem rodzinnym"

Bogdan Pęk 1200.jpg
"Narzuca rozwiązania, które są antykulturą, antycywilizacją". Bogdan Pęk o konwencji stambulskiej

Jak podkreślił Marek Jurek, znajdujemy się obecnie w takich czasach, w których "musimy chronić edukację publiczną, by dzieci były wychowywane w sposób spójny z wychowaniem rodzinnym, by same w dorosłości mogły założyć rodzinę".

- Musimy chronić nasze ustawodawstwo przed rewolucją, która w tej chwili toczy się w krajach zachodniej Europy. W polskiej konstytucji, ale również w życiu społecznym, rodzina odgrywa rolę centralną i takiego jej statusu należy bronić, trzeba też bronić natury ludzkiej. Dlatego nasz kraj powinien stanąć po stronie państw Europy Środkowej, które odrzucają konwencję stambulską - wskazał.

Bułgarski TK przeciwko konwencji

Jako przykład negatywnego stosunku do zapisów konwencji stambulskiej, Marek Jurek podał przykład z Bułgarii. - Tamtejszy Trybunał Konstytucyjny powiedział wprost, że jest ona sprzeczna z konstytucyjnymi prawami rodziny. Poza tym jest mocno wpierana propagandowo i politycznie. To element polityki gender i podważania roli rodziny w społeczeństwie, kultury życia rodzinnego - zaznaczył rozmówca Ryszarda Gromadzkiego.

michał wójcik 1200.jpg
Wójcik: nie ma zgody na przemoc wobec kobiet, ale konwencja stambulska dotyczy także ideologii

Jurek: dokument ideologiczny ignorujący narodowe i międzynarodowe przepisy

Dodał również, że niektóre zapisy konwencji stambulskiej są "elementami agresji, budzenia kampanii nienawiści".

- To dokument ideologiczny, jest napisany w celu zmieniania społeczeństwa przeciwko społeczeństwu, a nie po to, by gwarantować ład społeczny. Ignoruje narodowe, międzynarodowe i konstytucyjne przepisy gwarantujące rodzicom prawa do określenia kierunku wychowawczego dzieci. O te zasady trzeba walczyć - zaznaczył Jurek.

Międzynarodowa konwencja praw rodziny zamiast konwencji stambulskiej?

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender" proponuje, by Polska nie tylko wypowiedziała konwencję stambulską, ale zaproponowała zastąpienie jej międzynarodową konwencją praw rodziny, dla krajów, które odeszły od omawianego dokumentu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Marek Jurek, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender"
Data emisji: 27.07.2020
Godzina emisji: 11.35

Polskie Radio 24/db


Zobacz także

Zobacz także