more_horiz

Paszporty szczepionkowe. Maria Libura: dylemat między swobodą a racjami zdrowia publicznego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 15:30
- Paszporty szczepionkowe budzą wiele wątpliwości dotyczących wolności przemieszczania się, ale z drugiej strony mamy racje zdrowia publicznego. Zaraz po raz kolejny staniemy na granicy wydolności służby zdrowia - oceniła w Polskim Radiu 24 pomysły na wprowadzenie takiego rozwiązania Maria Libura, ekspert ds. zdrowia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Damian Pankowiec/ Shutterstock

W poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia zalecił ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Wszystko to z powodu wzrastającej liczby nowych zakażeń koronawirusem, co jest efektem tzw. trzeciej fali zachorowań. Metodą na kryzys koronawirusa mają być szczepionki.

Sutkowski.jpg
Dr Sutkowski: w oddziałach zakaźnych jest coraz więcej młodych pacjentów, ta grupa mniej się pilnuje

AstraZeneca

Gość Polskiego Radia 24 odniosła się do wątpliwości dotyczących szczepionki AstraZeneki. Jej zdaniem decyzja wielu krajów podyktowana jest także faktem, że już od początku pojawienia się jej na rynku, firma nie wywiązywała się z umów dotyczących dostaw preparatu. - Pamiętajmy, że zastrzeżenia do preparatu firmy AstraZeneca dotyczą tylko jednej serii, a nie całej szczepionki. Decyzje państw związane są z jednej strony z kwestiami bezpieczeństwa, ale z drugiej nakładają się na nie także trudności wynikające z niewywiązywanie się tej firmy z dostaw - powiedziała Maria Libura.

Czytaj także:

Ekspert podkreśla, że to właśnie szczepionki są najskuteczniejszym sposobem walki z pandemią. - Sądzę, że strategia dążąca do tego, aby jak najszybciej dążyć do wysokiego wyszczepienia populacji okazała się najbardziej skuteczna. W naszym kraju zaczynamy trzecią falę i nie jest to sytuacja, która będzie ostatnia. Za chwilę mogą pojawić się kolejne szczepy, o ile nie opanujemy sytuacji - powiedziała.

Maria Libura odniosła się także do pomysłów dotyczących wprowadzenia paszportu szczepionkowego. Jej zdanie na szali położone są głównie dwie kwestie. - Paszporty szczepionkowe budzą wiele wątpliwości dotyczących wolności przemieszczania się, ale z drugiej strony mamy racje zdrowia publicznego. Zaraz po raz kolejny staniemy na granicy wydolności służby zdrowia - oceniła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:43 PR24_mp3 2021_03_14-14-33-18.mp3 Maria Libura o polityce szczepionkowej ("Gość PR24")

*** 

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Maria Libura (ekspert ds. zdrowia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 14:33

dz

Zobacz także

Zobacz także