more_horiz

Sytuacja w Donbasie. Piotr Cywiński: UE stoi z boku i nie chce konfliktu z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 11:04
- Miejmy nadzieję, że w stosunkach Moskwa-Waszyngton mamy tylko do czynienia z napinaniem mięśni. UE stoi z boku i widać, że nie chce konfliktu z Rosją. Chce rozwiązania tego problemu, ale nie ma pomysłu, jak to zrobić - powiedział o sytuacji związanej z gromadzeniem się rosyjskich wojsk wokół Ukrainy Piotr Cywiński, publicysta "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Dawid Wildstein.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Anastasiia Rodion/shutterstock

Część rosyjskich politologów przewiduje pogorszenie czy częściowe "zamrożenie stosunków" Moskwy z Waszyngtonem. W czwartek Stany Zjednoczone ogłosiły wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji za próby ingerowania w amerykańskie procesy demokratyczne. Kreml zapowiedział przygotowanie proporcjonalnej odpowiedzi. W tle mamy do czynienia z gromadzeniem się rosyjskich wojsk przy granicach z Ukrainą.

ambasada rosji w pl 663 twitter.jpg
Trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie uznano za personae non gratae

"Wyraźna reakcja Amerykanów"

Dawid Wildstein zaznaczył, że w stosunkach między USA i Rosją nie chodzi tylko o inwestycję w Nord Stream 2. - Nie sprowadzajmy stosunków USA i Rosji tylko do poziomu Nord Stream 2. Ja patrzę z optymizmem na wyraźną reakcję Amerykanów, co nie było takie pewne przy objęciu władzy przez Joe Bidena - powiedział.

- Część państw Unii Europejskiej, np. państwa bałtyckie, zdaje sobie sprawę z zagrożenia ze strony Rosji i nie chce patrzeć na prowokacje i kolejne rozpychanie się Rosji bez żadnej reakcji. Najważniejsze jest to, że mamy do czynienia z kolejnym dowodem na to, że niemiecka polityka względem Ukrainy nie zdaje egzaminu - dodał.

Czytaj także:

Piotr Cywiński zauważył, że w problemach dotyczących zachowania Rosji egzaminu nie zdaje Unia Europejska, która za wszelką cenę chce uniknąć problemów z Moskwą. Zdaniem publicysty świadczy o tym m.in. odmowa udziału w uroczystościach na Ukrainie przez przewodniczącą Komisji Europejskiej. - Podrzędny urzędnik odpowiedział Ukraińcom, że pani Leyen nie ma czasu i nie przyjedzie na sierpniowe uroczystości. To nie jest gafa, niezręczność, ale świadomy przekaz, aby Ukraina świętowała razem. Mieliśmy wcześniej koszmarną wizytę w Moskwie Josepa Borella, także doświadczonego polityka.  Został zrugany przez szefa MSZ Ławrowa. Zebrał gromy, ale jak widać nic to nie dało - powiedział.

- Miejmy nadzieję, że w stosunkach Moskwa-Waszyngton mamy tylko do czynienia z napinaniem mięśni. UE stoi z boku i widać, że nie chce konfliktu z Rosją. Chce rozwiązania tego problemu, ale nie ma pomysłu, jak to zrobić - dodał.

Sławomir Jastrzębowski powiedział, że Ukraina została w połowie lat 90. oszukana przez społeczność międzynarodową. - Ukraina była mocarstwem jądrowym i obiecano jej, że jeżeli wycofają rakiety, to społeczność międzynarodowa zapewniła o nienaruszalności granic i ochronie. Te słowa i dyplomacja okazały się jedną wielką fikcją - powiedział.

- Jako Polacy mamy także pewien problem z tym krajem. Ukraina jest naszym buforem między nami a Rosją. Jednak sam ten kraj nie jest naszym przyjacielem. Mamy z Ukrainą duże kłopoty i problemy, bo budują swoją dumę narodową na ludobójcach, którzy mordowali Polaków. Oni pomijają zupełnie ten fakt - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
40:48 PR24_mp3 2021_04_16-10-08-11.mp3 Sławomir Jastrzębowski, Piotr Cywiński i Dawid Wildstein m.in. o relacjach USA-Rosja ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście: Dawid Wildstein (TVP), Piotr Cywiński ("Sieci"), Sławomir Jastrzębowski (publicysta)
Data emisji: 16.04.2021
Godzina emisji: 10:08

dz

Zobacz także

Zobacz także