more_horiz

"To jest ten czas, by zabezpieczyć siebie szczepieniem". Dr Agnieszka Szarowska o wariancie delta koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 19:43
- Wariant delta koronawirusa oczywiście dotrze do nas, wirus nie zna granic, nie zatrzymuje się, ludzie się przemieszczają, jeździmy na wakacje, spotykamy się, niestety wirus przyjdzie o do nas - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Szarowska, wirusolog ze Szpitala MSWiA.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dziurek

Sytuacja epidemiczna w Polsce poprawia się, ale eksperci ostrzegają przed czwartą falą epidemii koronawirusa. Trwają wakacyjne wyjazdy i coraz mniej osób szczepi się przeciwko COVID-19.

1200_koronawirus_PAP.jpg
Wariant Delta w Polsce. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podał najnowsze dane

Dr Agnieszka Szarowska zwracała uwagę, że wariant delta koronawirusa z całą pewnością będzie obecny w Polsce i spowoduje czwartą falę epidemii. Dodała także, że jest szansa na to, że liczba zachowań nie będzie tak duża, jak podczas poprzedniej fali epidemii.

- Mamy jednak mały współczynnik wszczepialności, osoby niezaszczepione będą teraz chorowały. Liczymy się z tym, że nie schowają się przed wirusem. Wirus delta ma tak wysoką zakaźność, że dotrze do tych osób, które się nie zaszczepiły. Jeżeli będą to ludzie młodzi, nieobciążeni żadnymi chorobami, to jest szansa na to, że konsekwencje przebycia COVID19 będą niewielkie. Jeśli jednak będą to osoby starsze lub obciążone jakakolwiek inną chorobą, muszą się liczyć z tym, ze zachorowanie może być ciężkie, a nawet śmiertelne. Nie powinniśmy ryzykować, to jest ten czas, by zabezpieczyć siebie szczepieniem - dodała ekspert.

Posłuchaj
08:49 PR24_mp3 2021_07_05-17-49-39.mp3 Dr Agnieszka Szarowska o wariancie delta koronawirusa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 30 024 149 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 13 902 713 osób. Pierwszą dawką zaszczepionych jest 17 114 524 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 48 138.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk 

Gość: Dr Agnieszka Szarowska

Data emisji: 05.07.2021

Godzina emisji: 17.49

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także