Prof. Łukasz Hardt: podnieśliśmy referencyjne stopy procentowe, żeby stabilizować inflację

2021-11-19, 16:06

Prof. Łukasz Hardt: podnieśliśmy referencyjne stopy procentowe, żeby stabilizować inflację
Prof. Łukasz Hardt zaznaczył, że "ma nadzieję na poprawę sytuacji inflacyjnej w przyszłym roku". . Foto: PAP/Leszek Szymański

- Na ostatnich dwóch posiedzeniach podnieśliśmy referencyjne stopy procentowe m.in. dlatego, żeby w tym średnim okresie stabilizować inflację w okolicy celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 członek RPP prof. Łukasz Hardt. Ekonomista podkreślił, że "ma nadzieję na poprawę sytuacji inflacyjnej w przyszłym roku". 

Rada Polityki Pieiężnej (03.11) podwyższyła referencyjną stopę procentową z 0,5 proc. do 1,25 proc. Podobnej zmianie uległy także inne stopy procentowe. W opinii profesora Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, szczyt inflacji odczujemy w styczniu przyszłego roku.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski "na początku przyszłego roku utrzyma się wysoki poziom inflacji, następnie stopniowo zacznie się obniżać". Według prognoz inflacja w tym roku wyniesie 4,9 proc., a wzrost PKB osiągnie 5,3 proc.

"Inflacja jest istotnie podwyższona"

Członek Rady Polityki Pieniężnej NBP zaznaczył, że "inflacja jest istotnie podwyższona, ostatni odczyt inflacji to 6,8 proc". - Rzeczywiście na ostatnich dwóch posiedzeniach podnieśliśmy referencyjne stopy procentowe, m.in. dlatego, żeby w tym średnim okresie stabilizować inflację w okolicy celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego - powiedział prof. Łukasz Hardt. 

Wskazał, że "polityka pieniężna oraz decyzje RPP zawsze oddziałują na gospodarkę z pewnym opóźnieniem". - Mam nadzieje, że ta sytuacja inflacyjna w przyszłym roku, ale raczej nie na początku przyszłego roku, może się poprawić - ocenił ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj

Prof. Łukasz Hardt o inflacji i podniesieniu referencyjnych stóp procentowych ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 24:55
+
Dodaj do playlisty

Prof. Łukasz Hardt powiedział, że "stopa depozytowa w banku centralnym jest na poziomie 0,75 proc. w skali rocznej" (poprzednio wynosiła 0,0 proc.). Odniósł się także do kwestii oprocentowania depozytów składanych przez obywateli w bankach komercyjnych. - Liczymy na to, że to oprocentowanie, za podwyżką stopy referencyjnej, pójdzie w górę - podkreślił członek RPP.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazał jednak, że "pewnie najpierw banki podniosą oprocentowanie kredytów, a dopiero w drugim ruchu ewentualnie depozytów, które składają Polacy w bankach".

Czytaj również:

Gość PR24 mówił, że "już w lipcu, kiedy RPP otrzymała lipcową projekcję inflacji, przygotowaną przez analityków NBP, jasne było, że presja inflacyjna narasta". - Oczywiste stawało się to, że bez zmiany polityki pieniężnej możemy mieć problemy z utrzymaniem inflacji w średnim okresie na poziomie celu inflacyjnego - stwierdził. 

- Już wtedy mówiliśmy, to była wówczas mniejszość rady, że im dłużej będziemy zwlekali z decyzją, tym ona będzie musiała być mocniejsza i w pewnym sensie dla wielu, chociażby posiadaczy kredytów, bardziej bolesna - wyjaśnił prof. Łukasz Hardt. "To jest dosyć mocne zacieśnienie polityki pieniężnej w mojej opinii i w opinii większości rady" - dodał.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Łukasz Hardt (ekonomista, Wydział Nauk Ekonomicznych UW, członek Rady Polityki Pieniężnej NBP)

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 14.33

PR24/nt

Polecane

Wróć do strony głównej