more_horiz

"Wszyscy próbują znaleźć jakieś wyjście z tej sytuacji". Ekspert o kondycji branży turystycznej

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 15:40
- Jesteśmy bardzo mało odporną branżą na zmiany, ale pamiętajmy - to, co nam gdzieś po drodze umknie, to zostanie uzupełnione. (...) Wszyscy próbują znaleźć jakieś wyjście z tej sytuacji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. turystyki Adam Karpiński.
Adam Karpiński: wszyscy próbują znaleźć jakieś wyjście z tej sytuacji
Adam Karpiński: wszyscy próbują znaleźć jakieś wyjście z tej sytuacjiFoto: DimaBerlin/Shutterstock

Tematem audycji była kondycja turystyki w Polsce i na świecie. Jak wynika z szacunków Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), w wyniku obostrzeń związanych z COVID-19, firmy turystyczne na świecie mogą stracić łącznie około 2 bilionów dolarów.

Adam Karpiński mówił o tym, że nowy wariant koronawirusa - omikron stanowi zagrożenie dla branży, która "ponownie zastanawia się, co będzie dalej". - Pewne rzeczy nam się powtarzają i mamy déjà vu - niektóre kraje, na przykład Holandia, zamknęły swoje granice, inne wprowadzają dodatkowe obostrzenia w postaci certyfikatów i testów - mówił.

Ekspert dodał, że "my, Polacy w turystyce cały czas odrabiamy starty". - Jak spojrzymy na sprzedaż w biurach podroży, to nie jest tak źle - ona ciągle gdzieś tam się pojawia i to - w porównaniu do roku poprzedniego - na całkiem niezłym poziomie - powiedział.

Święta za granicą

Jak wskazał, wiele osób wybrało spędzenie świąt Bożego Narodzenia poza Polską. - Dużo turystów wyjechało za granicę, do tych krajów ciepłych na egzotyczne święta - wskazał.

Jak dodał, jednymi z bardziej popularnych i dostępnych cenowo miejsc, które wybierali Polacy, są Egipt oraz Turcja. - Ten Egipt był w last minute w niektórych biurach podroży tańszy, niż dobry wyjazd w nasze kurorty górskie, stąd taka popularność - ocenił gość audycji.

"Wszyscy próbują znaleźć jakieś wyjście z tej sytuacji"

Jak stwierdził sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki Zurab Pololikashvili, "aktualna sytuacja jest nieprzewidywalna, a sektor turystyczny nie jest odporny na zagrożenia, które mogą prowadzić do ogromnych strat gospodarczych". Gość audycji zgodził się z tymi słowami i odniósł je do sytuacji na rodzimym rynku, mówiąc, że "jesteśmy powiązaną gospodarką". - Jesteśmy bardzo mało odporną branżą na takie zmiany, ale pamiętajmy - ja jako ekonomista zawsze powtarzam - to, co nam gdzieś po drodze umknie, to zostanie uzupełnione - powiedział.

Jak wskazał, "nie będzie sytuacji takiej, że turystyka będzie miała jakąś pustkę - w miejsca puste będą wchodziły nowe modele biznesowe i to obserwujemy". - Niektórzy uczą się na błędach, podobnie jest w branży hotelowej - wszyscy próbują znaleźć jakieś wyjście z tej sytuacji.

Dodał, że najgorszym scenariuszem byłoby wprowadzenie lockdownu, ponieważ - w jego opinii - na to "nie ma złotego środka". - W grę może wchodzić ewentualnie wirtualna turystyka, o czym też wiele firm myśli, ale to już jest taka pieśń przyszłości - powiedział.

Posłuchaj
10:11 PR24_mp3 2021_12_21-14-46-43.mp3 Adam Karpiński o kondycji turystyki w Polsce i na świecie ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość audycji: Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 14:47

ng

Zobacz także

Zobacz także