more_horiz

33. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Prof. Roszkowski: można było wynegocjować więcej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 20:50
- W 1989 roku osiągnięto pewien kompromis z którego społeczeństwo w najbliższej przyszłości mogło oczekiwać więcej. Dla mnie jest to pewne przecięcie się dwóch pewnych trendów, jakaś umowa, z której wynikło wiele dobrego dla strony komunistycznej, a społeczeństwo, które było reprezentowane przez elitę solidarnościową uzyskało mniej, niż mogłoby stopniowo coraz więcej oczekiwać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski (historyk).   
W ocenie prof. Roszkowskiego wyniki obrad Okrągłego Stołu były korzystniejsze dla władzy
W ocenie prof. Roszkowskiego wyniki obrad Okrągłego Stołu były korzystniejsze dla władzy Foto: PR24/AK

6 lutego 1989 roku rozpoczęły się obrady okrągłego stołu. Po dwóch miesiącach rozmów przedstawicieli komunistycznej władzy z ludźmi opozycji podpisano porozumienie. Moment ten jest symbolicznym początkiem transformacji systemowej w Polsce i Europie Środkowej.

W ocenie prof. Roszkowskiego Okrągły Stół trzeba widzieć w perspektywie "pewnego procesu historycznego".  - Proces ten uległ wtedy bardzo przyśpieszeniu, jednak nie zaczął się, ani nie zakończył w momencie obrad, czy w wyniku osiągnięcia porozumienia - dodał. 

Gość audycji zaznaczył, że konsensu osiągnięty podczas obrad w 1989 był wygodniejszy dla obozu władzy. 

- Doszło do porozumienia, którego strona społeczna, a właściwie jej przedstawiciele uznali za finał procesu. (...) Strona, która reprezentowała społeczeństwo uznała, że to jest tyle i jak stwierdzono umów należy dotrzymywać i na tym poprzestano, wchodząc w układ ze stroną, która nigdy żadnych umów nie dotrzymywała. (...) Tylko te umowy były wiążące tylko na tyle, na ile komuniści mieli siłę ich dotrzymać, bądź zrywać - ocenił rozmówca PR24. 


Posłuchaj
21:39 PR24_mp3 2022_02_06-18-05-57.mp3 Prof. Wojciech Roszkowski o rozpoczęciu obrad Okrągłego Stołu ("Temat dnia/Gość PR24")

Obrady okrągłego stołu rozpoczęły się 6 lutego 1989 roku w Warszawie w Pałacu Namiestnikowskim (siedziba Urzędu Rady Ministrów) przy Krakowskim Przedmieściu. Skład delegacji koalicyjno-rządowej ustalił gen. Wojciech Jaruzelski, który osobiście nie uczestniczył w obradach.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadził: Łukasz Sobolewski

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk)

Data emisji: 06.02.2022

Godz. emisji: 18.05

kmp

Zobacz także

Zobacz także