Program "Mój prąd". Zyska: wydaliśmy na niego blisko 2 miliardy złotych
- Dekada lat dwudziestych XXI wieku to złota dekada fotowoltaiki - powiedział w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.
2022-04-15, 14:15
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomił czwarty nabór wniosków dla osób fizycznych w programie "Mój Prąd". Wsparcie dotyczy nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła, które zwiększają autokonsumpcję energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli PV. Na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister klimatu i środowiska mówił o tej inicjatywie.
Ireneusz Zyska na wstępie przypomniał, że 29 marca br. Rada Ministrów przyjęła zaktualizowane podstawy do dokumentu strategicznego, jakim jest polityka energetyczna Polski 2040.
Podkreślił, że w tych założeniach znalazł się bardzo istotny kierunek związany nie tylko z dywersyfikacją dostaw surowców energetycznych do Polski, ale również te zwiększające wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w Polsce, w oparciu, o odnawialne źródła energii. - Zaowocować ma to w roku 2030 zużyciem energii brutto na poziomie 50% w skali roku. Jest to ogromny postęp - zauważył i dodał, że w 2020 roku osiągnęliśmy cel OZE, który dla Polski ustalony był przez UE na 15%. - My go przekroczyliśmy osiągając 16,1 proc. - przypomniał.
"Złota dekada fotowoltaiki"
Dodał, że nie zgadza się z tezą - oczywiście formułowaną przez opozycję - która mówi, że fotowoltaice w Polsce coś zagraża. - Jest wręcz przeciwnie. Ta dekada lat dwudziestych XXI wieku to złota dekada fotowoltaiki - stwierdził gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
- Zaczęliśmy ten projekt w 2015 roku i wtedy w grudniu mieliśmy 4 tys. prosumentów, a dziś osiągamy poziom 1 miliona prosumentów - powiedział Ireneusz Zyska i podkreślił, że jest to zasługa świadomiej i celowej polityki rządu premiera Mateusza Morawieckiego. - Są to nie tylko odpowiednie regulacje w prawie, ale też priorytetowy program "Mój prąd", na który wydatkowaliśmy 1 miliard 800 milionów złotych w ostatnich trzech edycjach - poinformował.
Podkreślił, że zmian systemu rozliczeń prosumentów nie wynika tylko z kwestii technicznych. - Jest to obowiązek implementacji dyrektyw europejskich, a przede wszystkim dyrektywy rynkowej i RED II o promowaniu i wykorzystywaniu energii odnawialnej. Tam obowiązkowo wszyscy uczestnicy rynku, muszą ponosić jednakowe opłaty w zakresie poboru, czy kupowanie energii elektrycznej z sieci - przekazał gość Polskiego Radia 24.
- Fotowoltaika opłacalna nawet po zmianach. Eksperci zachęcają do zmian przyzwyczajeń
- Fotowoltaika na nowych zasadach. Co się zmieniło 1 kwietnia?
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
REKLAMA
Prowadził: Mirosław Skowron
Gość: Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska
Data emisji: 15.04.2022
Godzina emisji: 13:06
REKLAMA
nj
Polecane
REKLAMA