more_horiz

Dzień Flagi RP. Jan Józef Kasprzyk: barwy biało-czerwone to barwy święte

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 17:10
- 2 maja jest świętem stosunkowo młodym, ale jak widać w miastach i na wsiach, bardzo żywym - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
Jan Jozef Kasprzyk
Jan Józef KasprzykFoto: PR24/AK

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który piętnaście lat temu ustanowiony został na 2 maja, w tym roku wypada w poniedziałek. Zdaniem gościa PR24, to doskonałe wprowadzenie do tego, co czeka nas następnego dnia czyli do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, święta narodowego, które zawsze kształtowało, także w latach trudnych, nasz kod kulturowy.

- 2 maja jest świętem stosunkowo młodym, ale jak widać w miastach i na wsiach, bardzo żywym. Barwy biało-czerwone to barwy święte nawiązujące jeszcze do tradycji I Rzeczypospolitej i tradycji naszego godła jakim jest biały orzeł na czerwonym polu, ten sam spod Grunwaldu czy Wiednia. To także nawiązanie do tradycji powstańczej - przypomniał Jan Józef Kasprzyk.

"Powiązanie świąt dobrym rozwiązaniem"

Od 2002 roku 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

- To powiązanie obu świąt to bardzo dobre rozwiązanie, ukłon do tych którzy tworzą naszego ducha bezwzględnie na to gdzie przyszło im żyć. Dzięki przykładowi naszych podopiecznych wiem, a to przecież także żołnierze II Korpusu Polskiego, ci którzy tworzyli emigrację niepodległością, że to bardzo ważne święto - wyjaśnił gość PR24.

Poza Polską mieszka ok. 20 mln osób polskiego pochodzenia. Są to osoby, które wyjechały z kraju lub urodziły się poza Polską, ale poczuwają się do polskiego pochodzenia i związków z polskością: potomkowie emigrantów z XIX wieku i uchodźców uciekających przed wojnami, kolejne pokolenia dawnych obywateli polskich, którzy pozostali na Wschodzie czy emigranci zarobkowi.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Józef Kasprzyk

Data emisji: 2.05.2022

Godzina emisji: 15.34

Zobacz także

Zobacz także