more_horiz

Fiasko unijnych rozmów ws. embarga na ropę z Rosji. Wójcik: konsekwencja wcześniejszych układów biznesowych krajów unijnych

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 20:50
- Braku konsensusu w sprawie embarga na rosyjską ropę należało się spodziewać, jest to konsekwencja wcześniejszych układów biznesowych krajów unijnych i Rosji względem handlu węglowodorami - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert.pl oraz Tygodnika Solidarność.
Fiasko unijnych rozmów ws. embarga na ropę z Rosji. Wójcik: to konsekwencja wcześniejszych układów biznesowych krajów unijnych
Fiasko unijnych rozmów ws. embarga na ropę z Rosji. Wójcik: to konsekwencja wcześniejszych układów biznesowych krajów unijnychFoto: shutt

UE negocjuje szósty pakiet sankcji na Rosję, tym razem uderzający w eksport rosyjskiej ropy. W niedzielę (8.05) trwało kolejne spotkanie ambasadorów państw UE w sprawie konkretnych przepisów. Według informacji Bloomberga spotkanie zakończyło się bez rezultatu, głównie ze względu na sprzeciw Węgier, a rozmowy mają być kontynuowane. Sankcje wymagają jednomyślności.

Zdaniem gościa PR24, braku konsensusu w sprawie embarga na rosyjską ropę należało się spodziewać, przypomniała iż jest to konsekwencja wcześniejszych decyzji i układów biznesowych krajów unijnych i Rosji względem handlu węglowodorami. Ekspert zauważyła, że zapomniano w Europie o tym, iż najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne, a nie tylko "tani pieniądz".

"Finansujemy rosyjskie siły zbrojne"

- Jeśli teraz będzie mowa o kolejnym pakiecie sankcji, to samo jego przygotowanie, nie mówiąc o wdrożeniu, nastąpi na początku przyszłego roku, to znaczy, że nastąpi to pół roku po tym, gdy wojna może się zakończyć czyli latem tego roku. Nadal więc finansujemy rosyjskie siły zbrojne, od 24 lutego dostarczyliśmy Władimirowi Putinowi 48 mld. euro za ropę i gaz - przypomniała Teresa Wójcik.

Od początku 2023 roku obowiązywałby też zakaz sprowadzania produktów ropopochodnych, czyli paliw w rodzaju diesla czy LPG. Nie jest jasne w jaki sposób przepisy miały zapobiegać przewozowi wyprodukowanej z rosyjskiej ropy np. z Czech do Polski. Rosyjska ropa jest w tej chwili o ok. 35 proc. tańsza niż arabska.

Czytaj także:

- Większość krajów zachodnich ma dobrą komunikację jeśli chodzi o tankowce. To prawda, że rosyjska ropa jest tańsza od ropy Brent, czasami nawet o 10 dolarów za baryłkę, ale to nie jest aż tak duży problem, bo dałoby się to wyrównać, a producenci ropy Brent zaczęliby jej produkować więcej. Gorzej jest gazem, zastąpić ten rosyjski jest dużo trudniej - powiedziała Teresa Wójcik.


Posłuchaj
23:15 _PR24_AAC 2022_05_08-20-06-19.mp3 Fiasko unijnych rozmów ws. embarga na ropę z Rosji. Wójcik: płacimy za układanie się z Kremlem ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Gość: Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert.pl oraz Tygodnika Solidarność

Data emisji: 08.05.2022

Godzina: 20:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem