more_horiz

Głosowanie ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Dr Kawęcki: wypłata środków z KPO wcale nie jest pewna

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 11:11
- W kontekście opozycji, której zdaniem ustawa przyjęta przez Sejm nie przywraca praworządności w polskim wymiarze sprawiedliwości, a opozycja mówi głosem KE, to wypłata środków z KPO stoi pod znakiem zapytania - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki (politolog). 
Czy reforma sądownictwa wystarczy, by Polska mogła otrzymać środki z KPO?
Czy reforma sądownictwa wystarczy, by Polska mogła otrzymać środki z KPO? Foto: Giannis Papanikos/Shutterstock

Polska po raz kolejny była we wtorek (7 czerwca) tematem debaty w Strasburgu. Tym razem krytyce poddana została, ze względu na przedwczesną akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy, szefowa KE Ursula von der Leyen.

Projekt zakłada, że z unijnego Funduszu Odbudowy do Polski trafi około 58 mld euro - 23,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w formie pożyczek. Wypłata pieniędzy nastąpi jednak dopiero po wypełnieniu warunków, jakie Komisja Europejska postawiła naszemu krajowi (tzw. kamieni milowych - przyp. red.). 

Do tematu odniósł się w PR dr Krzysztof Kawęcki, w którego ocenie otrzymanie środków z KPO wciąż jest niepewne. - Do niedawna wydawało się, że chyba nastąpiło jakieś porozumienie, tzw. kompromis z Komisją Europejską i te fundusze zostaną przekazane. Tymczasem pojawiły się pewne zawirowania, chociażby te związane z rezolucją Parlamentu Europejskiego, wypowiedziami przewodniczącej KE. Tak naprawdę nie wiemy, jak to będzie wyglądało. Natomiast wiemy jedno, że niestety te kamienie milowe będą jeszcze nam towarzyszyły długo - ocenił.  

Reforma Izby Dyscyplinarnej SN

Sejm odrzucił kluczowe poprawki Senatu, zgłoszone do ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o przepisy, które mają spełnić warunki porozumienia rządu z Komisją Europejską i doprowadzić do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Komentując nowelizację ustawy, dr Kawęcki zaznaczył, że nie ma pewności, że taka reforma sądownictwa w Polsce zadowoli instytucje unijne. - Pojawia się wątpliwość, czy Komisja Europejska pozytywnie z własnego punktu widzenia oceni te zmiany, tym bardziej że niedawno Ursula von der Leyen powiedziała, że "nie można wypłacić Polsce środków z Funduszu Odbudowy, zanim Polska nie wypełni wyroków TSUE" - przypomniał politolog.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:49 _PR24_AAC 2022_06_12-10-07-26.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki o reformie Izby Dyscyplinarnej SN i powiązanej z nią wypłatą środków z KPO ("Temat dnia/Gość PR24")  

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: dr Krzysztof Kawęcki (politolog)

Data emisji: 12.06.2022

Godzina emisji: 10.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także