more_horiz

"Putin nie będzie mówił UE, kogo może przyjąć". Prof. Zajączkowski o statusie kandydata dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 21:05
- Geostrategicznie i geopolitycznie nadanie statusu kandydata Ukrainie, to jest pokazanie Putinowi, że on nie będzie mówił UE, kogo może przyjąć, a kogo nie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kamil Zajączkowski, Szef Europejskiego Centrum UW.
Kamil Zajączkowski:Ukraina dostała jasną deklarację.
Kamil Zajączkowski: Ukraina dostała jasną deklarację.Foto: carlo deviti/shutterstock

Ukraina jest oficjalnie krajem kandydującym do Unii Europejskiej. Decyzję o nadaniu jej takiego statusu podjęli jednomyślnie przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli.

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Kamil Zajączkowski wskazał, że "ta decyzja w jakimś stopniu jest i historyczna, i symboliczna, i polityczna". - Powiedziałbym też, że trochę strategiczna - dodał.

"Ukraina dostała jasną deklarację"

- Wszystkie z tych elementów znajdują się niejako w tym, co się wczoraj wydarzyło - ocenił. - Symbolicznie pokazuje, że w końcu Ukraina po kilkunastu latach pukania do drzwi europejskich dostała jasną deklarację ze strony UE - wyjaśnił. - Tak, macie europejskie aspiracje, tak, możecie aspirować i kiedyś zostaniecie członkiem Unii Europejskiej - wskazał, mówiąc o tym, jakie stanowisko zajęła Unia. 

Podkreślił, że "ta sprawa jest już załatwiona w sensie takim, że już symbolicznie i politycznie podjęto taką decyzję". - Geostrategicznie i geopolitycznie to jest pokazanie Putinowi, że on nie będzie mówił UE, kogo może przyjąć, a kogo nie - zaznaczył.


Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
25:04 Zajączkowski.mp3 Kamil Zajączkowski: Ukraina usłyszała jasną deklarację (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Kamil Zajączkowski, Szef Europejskiego Centrum UW

Data emisji: 24.06.2022

Godzina: 20.33 


jb

Zobacz także

Zobacz także