more_horiz

"Wprost powiedział, że relacje polsko-węgierskie się popsuły". Piętka o wystąpieniu Orbana

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 18:07
- Zdaniem Viktora Orbana, w kwestiach podstawowych Polska i Węgry nie różnią się niczym, dlatego trzeba zacząć myśleć rozumem w relacjach polsko-węgierskich, a nie sercem - ocenił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Budapeszcie Piotr Piętka.
Viktor Orban oceniałw swoim wystąpieniu m.in. relacje z Polską
Viktor Orban oceniał w swoim wystąpieniu m.in. relacje z PolskąFoto: Reuters/ FORUM

Premier Węgier Viktor Orban przyznał w sobotę, że stosunki w Grupie Wyszehradzkiej nie są najlepsze. Na spotkaniu Węgrów z Basenu Karpackiego w rumuńskim Baile Tusnad, węgierski premier przyznał, że z powodu wojny na Ukrainie stosunki w Grupie Wyszehradzkiej się pogorszyły. Powiedział, że Węgry nie chcą się mieszać w konflikt między dwoma narodami słowiańskimi, a Polska jako naród słowiański czuje się uczestnikiem tej wojny.

Viktor Orban poświęcił też kilka zdań Czechom i Słowakom. Uważa on, że stali się teraz ludźmi "post-zachodnimi", co porównał do "uwiązania koni w płonącej stajni".

- Viktor Orban wprost powiedział, że relacje polsko-węgierskie bardzo się popsuły w ostatnim czasie, chociaż zrzucił to po części na "zachodniaków", czyli ludzi Zachodu, czy post-Zachodu, którzy chcą zepsuć relacje w Grupie Wyszehradzkiej, między innymi tę "wspaniałą przyjaźń polsko-węgierską" - zauważył w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia na Węgrzech Piotr Piętka.

Myśleć rozumem, nie sercem

- Relacje polityczne [między Polską a Węgrami] w ostatnich miesiącach są bardzo złe. Viktor Orban mówi, że te relacje obecnie opierają się na sercu - Węgrzy nie sercem nie chcą uczestniczyć w tej wojnie rosyjsko-ukraińskiej, patrząc przede wszystkim na to, jaki jest los ich braci Węgrów na terenie Ukrainy na Zakarpaciu, a Polacy uczestniczą w wojnie między dwoma słowiańskimi narodami - wskazał.

- Tutaj jest ta rozbieżność, według Viktora Orbana, między Polską a Węgrami. Jak stwierdził Viktor Orban, nie ma żadnych innych różnic, bo w kwestiach podstawowych nie różnimy się niczym, dlatego trzeba - według niego - zacząć myśleć rozumem w relacjach polsko-węgierskich, a nie sercem - wyjaśnił Piotr Piętka.

Posłuchaj
10:11 Piotr-Piętka--PR24_mp3 2022_07_23-16-47-28.mp3 Piotr Piętka: Viktor Orban podkreślił, że w kwestiach podstawowych Polska i Węgry się nie różnią ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.


Europa Środkowa, rozumiana jako Grupa Wyszehradzka, Austria i Niemcy, odpowiada za 35 proc. PKB i populacji UE (PAP) Europa Środkowa, rozumiana jako Grupa Wyszehradzka, Austria i Niemcy, odpowiada za 35 proc. PKB i populacji UE (PAP)

Czytaj także:

Wolny Uniwersytet Bálványos w Baile Tusnad to coroczne spotkanie Węgrów z całego Basenu Karpackiego, czyli Kotliny Panońskiej, z węgierskimi politykami. Od wielu lat swoje przemówienie, jedno z najważniejszych w roku, wygłasza tu Viktor Orban.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński gościem "Sygnałów dnia" Programu 1 Polskiego Radia. Zobacz nagranie rozmowy:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Piotr Piętka (korespondent Polskiego Radia w Budapeszcie)

Data emisji: 23.07.2022

Godzina emisji: 16.47


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także