Rzecznik KGP: kandydaci do policji kierują się patriotyzmem, chcą służyć państwu

- Rokrocznie, od kilku lat, do służby w policji składanych jest ponad 20 tys. podań. Dostaje się 3,5-4,5 tys. kandydatów. Widać, że przesiew jest duży - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

2022-07-24, 10:04

Rzecznik KGP: kandydaci do policji kierują się patriotyzmem, chcą służyć państwu
Rzecznik KGP Mariusz Ciarka: nabór do policji jest wieloetapowy, rocznie dostaje się 3,5-4,5 tys. kandydatów. Foto: Wojciech Olkusnik/East News

Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i jest obchodzone w rocznicę powołania przez Sejm 24 lipca 1919 roku Policji Państwowej - nowej formacji, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Działała do II wojny światowej.

Insp. Mariusz Ciarka podkreślił na antenie PR24, że obecnie policja jest "ogromną formacją", która liczy łącznie ok. 130 tys. pracowników (w tym "ponad 99 tys. policjantów obecnych na służbie w chwili obecnej"). Dodał, że od kilku lat jest to instytucja będąca w czołówce, jeśli chodzi o zaufanie Polaków.

Służba w policji. Ponad 20 tys. kandydatur rocznie

- Uważam, że zostać policjantem jest trudniej niż dostać się na większość studiów. Przytoczę dane statystyczne na poparcie tych słów. Rokrocznie, od kilku lat, do służby w policji składanych jest ponad 20 tys. podań. Były lata, że było to 22-23 tys. Dostaje się 3,5-4,5 tys. kandydatów. Widać, że przesiew jest duży - stwierdził policjant.

Podkreślił, że nabór jest wieloetapowy, obowiązuje testy wiedzy, sprawności fizyczne, rozmowy z komisją, wywiad środowiskowy. - Kandydat do służby musi mieć nieposzlakowaną opinię, co również sprawdzamy w dostępnych bazach danych - wskazał rzecznik KGP. Policjantem nie może zostać osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądowym, a problemem mogą być nawet kłopoty z prawem bliskiej rodziny kandydata.

REKLAMA

Czytaj także:

Czym kierują się kandydaci do pracy w policji?

Gość PR24 odniósł się do zarobków mundurowych. Początkujący policjant otrzymuje "na rękę" ok. 3,5-4 tys. złotych pensji. Wraz z doświadczeniem pensje rosną. Podkreślił też, że niemal wszyscy policjanci "kierują się chęcią pomocy innym", a wciąż "prowadzone są prace", w porozumieniu z MSWiA, by wypłaty policjantów były coraz większe, a sprzęt, którym się posługują, coraz nowocześniejszy.

Posłuchaj

Rzecznik KGP: chętnych do służby w policji nie brakuje (Polskie Radio 24) 23:47
+
Dodaj do playlisty

Czym się kierują kandydaci do pracy w policji? - Wielu, zwłaszcza młodych ludzi, 19-, 20-latków, wstępując do służby, jak zauważyłem, nie było zorientowanych tym, ile na początku policjant zarabia. Kierowali się motywem patriotycznym, odbierając to jako służbę państwu i obywatelom. Robią to z dużym zaangażowaniem, odnosząc się też do tradycji policji dwudziestolecia międzywojennego, gdzie policjanci byli bardzo szanowani - stwierdził insp. Mariusz Ciarka.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Wiesław Molak
Gość: insp. Mariusz Ciarka (rzecznik Komendanta Głównego Policji)
Data emisji: 24.07.2022
Godzina emisji: 09.06

ms, PR24/IAR


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej