more_horiz

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Michał Komuda: Niemcy mszcząc się na Warszawie, zemścili się na cywilach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 21:50
- Jeżeli przemnożymy cierpienie tych wszystkich ludzi przez 120 tys. istnień ludzkich wtedy zaczynam się ocierać o wiedzę, która powinna być w naszych głowach - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Komuda (historyk, Muzeum Powstania Warszawskiego).
Sierpień 1944 roku w Warszawie - groby uliczne
Sierpień 1944 roku w Warszawie - groby uliczneFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Za kilka dni, 1 sierpnia, w kolejna rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, będziemy czcili bohaterów tego wielkiego wydarzenia. 

Mówiąc o wybuchu Powstania Warszawskiego Michał Komuda zwrócił uwagę na zaangażowanie cywilów w jednej z największych zrywów niepodległościowych. 

Historyk przypomniał, że ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego było najwięcej. - To ona przede wszystkim dominowała w walczącym mieście - dodał.

- Jeżeli chodzi o ludność cywilną to trzeba bardzo mocno pamiętać o tym, że to ona poniosła największą ofiarę ze strony Niemców, ponieważ zemsta na naszym mieście dokonana podczas Powstania Warszawskiego przez siły niemieckie pacyfikujące stolicę to przede wszystkim zemsta, która dosięgnęła ludności cywilnej - podkreślił Komuda. 

Cywile giną od pierwszych godzin wybuchu Powstania Warszawskiego. - Ich zginie najwięcej. Choć liczby być może nie zawsze działają na naszą wyobraźnię, to żeby uzmysłowić sobie tylko i wyłącznie, jeśli chodzi o ludność cywilną, mówimy o stracie przy najniższych szacunkach ok. 120 tys. ludzi. Jest to przerażająca liczba osób, które straciły życie - przyznał gość audycji. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:19 PR24_mp3 2022_07_30-20-33-23.mp3 Michał Komuda o Powstaniu Warszawskim ("Temat dnia/Gość PR24")
 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski 

Gość: Michał Komuda (historyk, Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 30.07.2022 r.

Godzina emisji: 20.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także