more_horiz

Jarosław Guzy: to kraje Zachodu sfinansowały potęgę Chin

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 14:35
- Mamy bardzo trudną sytuację, w którą wpędziły się kraje zachodnie, łącznie z USA, akceptując Chiny jako partnera, praktycznie takiego samego jak inni. Tak naprawdę te kraje sfinansowały potęgę Chin, która zagraża Tajwanowi i porządkowi światowemu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. 
Pekin
Pekin Foto: ESB Professional/ Shutterstock

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od wybrzeży Tajwanu. To reakcja na niedawną wizytę spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.

Gość PR24 podkreślił, że wewnątrz amerykańskich elit są duże różnice dotyczące kwestii polityki wobec Chin. Zwrócił też uwagę na dynamiczny rozwój Państwa Środka. 

"Wróciły do modelu autorytarnego"

- Chiny obecnie są na innym etapie rozwoju, w sensie wzmocnienia swojej siły gospodarczej, politycznej, ale i militarnej. Przechodzą też transformację, zresztą bardzo niekorzystną z punktu widzenia jakichkolwiek napięć. Mianowicie Chiny odeszły od modelu zaproponowanego przez znanego z pragmatyzmu Xiaopinga, a wróciły do modelu autorytarnego. To dobrze nie wróży. Wiemy jak wyglądają takie dyktatury - powiedział Jarosław Guzy. 

- Chiny oczywiście uważają, że Tajwan jest częścią Chin, że to ich sprawa wewnętrzna. Niestety dopuszczając CHRL - w miejsce Tajwanu - do światowych organizacji, "zepchnięto" Tajwan jako państwo, które jest uznawane de facto, a de iure już nie koniecznie - dodał ekspert.

Jak zaznaczył, "mamy bardzo trudną sytuację, w którą wpędziły się kraje zachodnie, łącznie z USA, akceptując Chiny jako partnera, praktycznie takiego samego jak inni". - Tak naprawdę te kraje sfinansowały potęgę Chin, która zagraża Tajwanowi i porządkowi światowemu. Potęga gospodarcza Chin została zbudowana przez Zachód, w imię chciwości - dodał. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:38 PR24 2022_08_06-13-33-32.mp3 Jarosław Guzy o Chinach (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: Jarosław Guzy (PAP)

Data emisji: 6.08.2022

Godzina: 13.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także