more_horiz

Sprawa KPO. Waldemar Buda: powinniśmy robić swoje i nie oglądać się na KE

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 14:32
- Powinniśmy robić swoje i nie oglądać się na KE, powinniśmy też prefinansować sobie te wszystkie inwestycje, rozwijać kraj, jak i realizować inwestycje, które są bardzo ważne. A poza tym spokojnie czekać i mówić: zapłacą prędzej czy później. Powinniśmy też toczyć własną grę oraz układać własną strategię w ramach relacji z KE - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. 
Waldemar Buda
Waldemar BudaFoto: PAP/Albert Zawada

Od kilku miesięcy trwa spór między Komisją Europejską a polskim rządem ws. funduszy z KPO i to właśnie m.in. o tym w Polskim Radiu 24 mówił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. 

Dwa scenariusze 

- Dziś piłka leży po stronie KE. My zrobiliśmy wszystko - stwierdził Waldemar Buda.

Jeżeli ktoś mnie pyta, czy fundusze z KPO będą, mówię: albo zakładamy scenariusz zgodności z prawem, albo niezgodności z prawem - powiedział. - Tak więc, jeżeli bierzemy traktaty, rozporządzenia o funduszu odbudowy i czytamy je, to mówimy: pieniądze powinny być. A jeżeli zakładamy działania komisji na granicy prawa, bądź jego naruszenie, to pieniędzy może nie być. Takie mam dwie odpowiedzi - dodał gość PR24 i zaznaczył, że to, jaki front przyjmie KE, zobaczymy w ciągu kilku miesięcy. 

"Polityka jest sztuką cierpliwości"

Waldemar Buda w rozmowie z Magdaleną Złotnicką powiedział również, że ostatnie wypowiedzi przedstawicieli KE odczytuje jako bardzo złe i ocenia je negatywnie. - Tutaj nie ma wątpliwości, że coś jest na rzeczy, jeżeli w taki sposób prominentni politycy KE się wypowiadają - wyjaśnił minister rozwoju i technologii. 

- Polityka to jest sztuka cierpliwości. W związku z tym musimy być w tej sprawie odpowiedzialni, musimy poczekać na odpowiedni moment i podjąć właściwe decyzje - dodał. 

"Wcześniej czy później dostaniemy pieniądze z KPO"

- Sprawne rządzenie polega na tym, żeby reagować na sytuację. Tak więc, jeżeli widzimy pewną indolencję ze strony KE (...), reagujemy. Stworzyliśmy mechanizm, który pozwala nam nie blokować inwestycji, które planowaliśmy. Będą one realizowane, a my w międzyczasie, bez straty dla tych projektów, będziemy czekali na ich refinansowanie. Jeżeli to będzie się wydłużało, kolejne projekty będziemy zgodnie z harmonogramem włączać do realizacji - przekazał Waldemar Buda. 

- Uważam, że wcześniej czy później te pieniądze z KPO dostaniemy. Musimy te pieniądze otrzymać, ponieważ cała konstrukcja finansowa oparta jest o partycypację wszystkich krajów członkowskich. Tak więc nie jest możliwe pominięcie któregokolwiek kraju - wyjaśnił gość PR24. 

Dodał, że "gierka natomiast może polegać na tym, iż KE będzie odwlekać to w czasie". - Powinniśmy robić swoje i nie oglądać się na KE, powinniśmy też prefinansować sobie te wszystkie inwestycje, rozwijać kraj, jak i realizować inwestycje, które są bardzo ważne. A swoją drogą spokojnie czekać i mówić: zapłacą prędzej czy później. Powinniśmy też toczyć własną grę oraz układać własną strategię w ramach relacji z KE - stwierdził. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:31 _PR24_AAC 2022_08_09-13-06-48 (1).mp3 Waldemar Buda: wcześniej czy później te pieniądze z KPO dostaniemy (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący:  Magdalena Złotnicka

Gość: Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii 

Data emisji: 09.08.2022

Godzina: 13:07

nj

Zobacz także

Zobacz także