more_horiz

Prof. Musiał: cum-ex to największa afera podatkowa w historii Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 13:44
- Aferę cum-ex możemy porównać do naszej afery VAT-owej. Tylko ta w Niemczech jest dużo bardziej skomplikowana i dotyczy przede wszystkim banków oraz różnych funduszy inwestycyjnych. W związku z tym "zwykli" ludzie nie mogli tego robić - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał. 
Prof. Bogdan Musiał: cum-ex to największa afera podatkowa w historii Niemiec
Prof. Bogdan Musiał: cum-ex to największa afera podatkowa w historii NiemiecFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Wciąż nie do końca wyjaśniony jest udział kanclerza Niemiec Olafa Scholza w aferze dotyczącej oszustw podatkowych na miliony euro. Szef niemieckiego rządu 19 sierpnia będzie ponownie składać wyjaśnienia przed komisją śledczą parlamentu Hamburga w tej sprawie. W PR24 mówił o tym prof. Bogdan Musiał. 

"Zwykli ludzie nie mogli tego robić"

- Aferę cum-ex możemy porównać do naszej afery VAT-owej. Tylko ta afera w Niemczech jest dużo bardziej skomplikowana i dotyczy ona przede wszystkim banków oraz różnych funduszy inwestycyjnych. W związku z tym "zwykli" ludzie nie mogli tego robić - powiedział gość audycji.

Dodał, że szacuje się, iż banki i fundusze inwestycyjne ukradły ponad 30 miliardów euro. - Ta afera postrzegana jest jako jedna z największych afer skarbowych, podatkowych w historii Niemiec - podkreślił prof. Bogdan Musiał. 

Powiązania Scholza 

A dlaczego z tą sprawą powiązany jest Olaf Scholz? Chodzi tutaj o jeden z banków, a dokładniej mówiąc Volksbank, który jest bankiem prywatnym i ma również siedzibę w Hamburgu. Zanim Olaf Scholz został wicekanclerzem u Angeli Merkel, a później kanclerzem Niemiec, był burmistrzem właśnie Hamburga - powiedział gość PR24. Dodał, że w związku z tym "mógł mieć wpływ na umorzenie długu skarbowego banku Volksbank wysokości 70/80 milionów euro". - Nie mam na to dowodów - zastrzegł. - Jest tylko pewna zbieżność wydarzeń - zaznaczył.

 - Wówczas Olaf Scholz miał rozmowę z jednym z reprezentantów tego banku. Mamy datę tego spotkania, a zatem wiemy, kiedy ono się dokładnie odbyło, jednak obecny kanclerz Niemiec twierdzi, że nie pamięta, o czym prowadzone były rozmowy podczas tego spotkania. Dodatkowo, niedługo po tej rozmowie, okazało się, iż ten dług został umorzony, na konta SPD wpłynęły pieniądze i wygląda również na to, że popłynęły one na prywatne konta członków SPD, którzy byli w tę sprawę zamieszani - wyjaśnił prof. Bogdan Musiał. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
19:15 PR24_AAC 2022_08_12-11-39-57.mp3 Prof. Bogdan Musiał: cum-ex to największa afera podatkowa w historii Niemiec (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: prof. Bogdan Musiał 

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 11.40

nj

Zobacz także

Zobacz także