more_horiz

Przeszukania w posiadłości Trumpa. Dr Kawa: kolejna próba rozprawienia się z byłym prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 17:20
- Położyłbym tutaj akcent na aspekt polityczny, to może być kolejna próba wyciągnięcia bardzo mocnych narzędzi do tego, by rozprawić się z nim - tak o przeszukaniu posiadłości Donalda Trumpa mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Kawa, amerykanista z Uczelni Korczaka.
Przeszukania w posiadłości Trumpa. Dr Kawa: kolejna próba rozprawienia się z byłym prezydentem
Przeszukania w posiadłości Trumpa. Dr Kawa: kolejna próba rozprawienia się z byłym prezydentemFoto: Shutterstock/Evan El-Amin

Prokurator generalny USA Merrick Garland poinformował w czwartek (11.08), że jego resort zwrócił się do sądu o upublicznienie nakazu przeszukania posiadłości byłego prezydenta Donalda Trumpa oraz listy zabranych stamtąd rzeczy. Potwierdził też, że osobiście zatwierdził decyzję, by ubiegać się o rewizję. W opinii gościa PR24 sprawa ma wiele wątków.

- Położyłbym jednak tutaj akcent na aspekt polityczny, to może być kolejna próba wyciągnięcia bardzo mocnych narzędzi do tego, by rozprawić się z Donaldem Trumpem, mówię tu o Partii Demokratycznej, nawet nie o samym Joe Bidenie. Jest nawet taka teoria wśród Demokratów, że kiedy schowa się trochę obecnego prezydenta do piwnicy i ożywi się partię, to udaje się np. przegłosować to, co jest ewenementem, duży pakiet pomocowy skupiający się na redukcji inflacji - wyjaśnił amerykanista.

"Zdyskredytować Trumpa"

Dodał, że powyższa sprawa jest "wyciągana" obok innych dużych narzędzi, którymi próbuje się raz na zawsze zdyskredytować Donalda Trumpa. - Obok np. dwóch prób impeachmentu, które trwały przypomnę podczas jego prezydentury, ale to jest bardzo krótkowzroczne działanie. Sam Donald Trump zapewnia przecież, że on współpracował z narodowymi archiwami - podkreślił dr Marek Kawa.

Według doniesień mediów i współpracowników Donalda Trumpa poniedziałkowa rewizja dotyczyła niejawnych dokumentów, które były prezydent miał ze sobą zabrać po opuszczeniu Białego Domu. Trump już w styczniu oddał 15 pudełek dokumentów w tym opatrzonych klauzulą "ściśle tajne" lub wyższą, w czerwcu dodatkowe dokumenty zabrali na podstawie nakazu śledczy. Mimo to śledczy podejrzewali, że przetrzymywał on wrażliwe dokumenty mające znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Posłuchaj
21:13 _PR24_AAC 2022_08_13-15-06-06.mp3 Przeszukania w posiadłości Trumpa. Dr Kawa: kolejna próba rozprawienia się z byłym prezydentem ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Marek Kawa (amerykanista z Uczelni Korczaka)

Data emisji: 13.08.2022

Godzina: 15:06  

Zobacz także

Zobacz także