more_horiz

"Na razie możemy mówić tylko o pewnej stabilizacji". Prof. Krysiak o cenach surowców na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 21:10
- Rynki reagują optymistycznie także z powodu przyjętego w USA pakietu antyinflacyjnego wartego ok. 700 mld dolarów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, Instytut Myśli Schumana.
Prof. Zbigniew Krysiak
Prof. Zbigniew KrysiakFoto: PR24/TB

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego przekonują, że na rynkach szykuje się przełom, ceny surowców zaczynają spadać, co powinno obniżyć światową inflację. Dobrą informacją jest to, że szybciej od prognoz spadają ceny ropy naftowej, a to duży problem dla budżetu Kremla i samego Władimira Putina.

Zdaniem prof. Zbigniewa Krysiaka, na razie można jedynie mówić o pewnej stabilizacji, ale co będzie dalej, tego nie wiadomo. Można natomiast zauważyć obecnie trzy elementy, które powodują zredukowanie się ryzyka recesji, która w opinii ekonomisty, bardzo zagraża Niemcom, Hiszpanii i Włochom. To z kolei, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych, będzie miało pozytywny obrót spraw.

"Wzrost zatrudnienia w USA"

- W USA sprawnie zareagowano, podnosząc stopy procentowe, które stabilizują inflację, do końca roku zbliżą się do 3 procent i podobnie będzie w Wielkiej Brytanii. W USA następuje też wzrost zatrudnienia, ten czynnik z kolei redukcji kosztów paliwa czy ropy naftowej, jest czynnikiem, który nie wiadomo czy się utrwali, ale warto pamiętać, że USA bazują na dużych zasobach gazu - przypomniał ekonomista.

Istotnym czynnikiem, jak dodał, był pakiet antyinflacyjny, wzmacniający gospodarkę, a dotyczy on w sumie ok. 700 mld dolarów, z czego połowa to działania na rzecz motywacji inwestycyjnych i proekologicznych. To, w opinii gościa PR24, da wysoką efektywność, rynki to uwzględniają w postaci optymizmu. - To nie są pieniądze, które mają taką charakterystykę jak fundusze odbudowy Unii Europejskiej, które są w sumie bardzo wirtualne - powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Cena baryłki ropy Brent wynosi obecnie niecałe 95 dol. Taki wynik kształtuje się zdecydowanie poniżej prognoz formułowanych przez analityków na koniec lipca. Konsensus prognoz wskazywał, że w III kwartale będzie wynosić średnio 110 dol. Zdecydowana większość prognostów wskazywała na ceny od 105 dol. do 117 dol. Prawdopodobne są dalsze spadki cen ropy.

Posłuchaj
26:17 _PR24_AAC 2022_08_13-20-33-35.mp3 "Na razie możemy mówić tylko o pewnej stabilizacji". Prof. Krysiak o cenach surowców na świecie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, Instytut Myśli Schumana)

Data emisji: 13.08.2022

Godzina: 20:33

Zobacz także

Zobacz także