more_horiz

Dziesięć cnót Maryjnych. Ks. Kumala: to wymiar pobożności bardzo trudny w realizacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 10:14
W Ewangelii odnaleźć można dziesięć cnót Matki Bożej. Została Ona ukazana jako Najświętsza Maryja Dziewica - ewangeliczny wzorzec dla całego Kościoła. - Wydaje się, że w naszej praktyce pobożności maryjnej w Polsce trochę zapominamy o wymiarze czci Matki Bożej, wymiar naśladowania Maryi jest gdzieś w tle bądź niezauważalny, ponieważ jest bardzo trudny w realizacji - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium w Licheniu. O tym, dlaczego warto o owych cnotach pamiętać, a także jak można nimi żyć, opowiadała zaś siostra Maria od Miłosierdzia Bożego z zakonu anuncjatek.
Audio
  • Ks. Janusz Kumala i siostra Maria od Miłosierdzia Bożego o sensie i znaczeniu dziesięciu Cnót Maryjnych ("Temat dnia/ Gość PR24")
W naszej praktyce pobożności maryjnej w Polsce, trochę zapominamy o wymiarze czci Matki Bożej - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. Janusz Kumala
"W naszej praktyce pobożności maryjnej w Polsce, trochę zapominamy o wymiarze czci Matki Bożej" - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. Janusz KumalaFoto: finchfocus/ Shutterstock

Pierwsi chrześcijanie, rozważając opowieści biblijne, patrzyli na Maryję szczególnie jako na niezrównany wzór miłości i służby. Przewodnią ideą Reguły dziesięciu cnót ewangelicznych Najświętszej Marii Panny jest naśladowanie Matki Bożej w Jej cnotach: czystości, roztropności, pokorze, wierze, pobożności, posłuszeństwie, ubóstwie, cierpliwości, miłości i boleści, czyli współczuciu z Chrystusem w Jego męce.

Dziesięć cnót Maryjnych w życiu sióstr anuncjatek

Na regule dziesięciu cnót ewangelicznych najświętszej Maryi Panny opiera się Zgromadzenie Sióstr Anuncjatek. - Cała nasza regułą jest oparta na Ewangelii - powiedziała siostra Maria od Miłosierdzia Bożego z Zakonu NMP. - Mogę ją streścić w jednym zdaniu: naśladować Maryję w Ewangelii, w jej cnotach ewangelicznych, aby podobać się Chrystusowi - dodała. - Maria nie jest celem ani centrum naszego życia, jest wzorem do naśladowania, by podobać się Chrystusowi. To Chrystus jest w centrum - wskazała.

Te cnoty to: Najczystsza, Najroztropniejsza, Najpokorniejsza, Najwierniejsza, Najpobożniejsza, Najposłuszniejsza, Najuboższa, Najcierpliwsza, Najmiłosierniejsza, Najboleśniejsza. - Aby naśladować Maryję, trzeba najpierw ją poznać i patrzeć na nią - powiedziała rozmówczyni Sylwii Sułkowskiej. - Nie możemy naśladować jej jako Królowej Niebios, ale kiedy patrzymy na Marię w Ewangelii, jest ona bardzo przystępną osobą do naśladowania: mieszkała w Nazarecie, była bardzo blisko Jezusa i przeżywała bliską relację z Jezusem. Była najbliższą, pierwszą uczennicą Jezusa. Chcemy, jak ona, być uczennicami, na sposób Marii - powiedziała s. Maria z Zakonu NMP.

- Chodzi o otwarcie się na Ducha Świętego, jak Maria. Dla mnie wszystkie cnoty są ważne i są związane ze sobą. Maryja miała całe serce skierowane ku Bogu i, jak Ona, chcemy z całego serca kochać Jezusa, Boga, nie mieć podzielonego serca i kochać bliźniego jak samego siebie. Ważne jest, by zawierzyć Maryi swoje życie. Możemy patrzeć na nią, ale trzeba też ją przyjmować i zawierzyć się Jej - zaznaczyła s. Maria z Zakonu NMP.

Niezauważalny wymiar czci Maryi

- Przypadające 15 sierpnia w Kościele katolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to okazja, by przypomnieć o dziesięciu cnotach Matki Boskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 kustosz licheńskiego sanktuarium ks. Janusz Kumala. - Wśród wielu form pobożności maryjnej, odnajdujemy koronkę dziesięciu cnót ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny. Jest ona wyjątkowa, rzadko spotykana i mało znana polskiej pobożności maryjnej,  a wydaje się, że jest bardzo potrzebna - wskazał kapłan.

- Formy pobożności maryjnej bardzo często koncentrują się na tym, aby prosić o coś Matkę Bożą, aby ją chwalić, sławić - to jest wymiar czci Matki Bożej,  ale za mało akcentujemy i podkreślamy ten element czci Matki Bożej, którym jest naśladowanie Matki Bożej - wyjaśnił. Przywołał postanowienia Soboru Watykańskiego II, "który mówi, w jaki sposób należy oddawać cześć Matce Bożej i wymienia m.in. właśnie naśladowanie Matki Bożej". - Wydaje się, że naszej praktyce pobożności maryjnej w Polsce, trochę zapominamy o wymiarze czci Matki Bożej, wymiar naśladowania Maryi jest gdzieś w tle, bądź niezauważalny, ponieważ jest bardzo trudny w realizacji - ocenił ks. Janusz Kumala.

Promieniujący wzór doskonałości

Ewangeliczne cnoty Maryi są często ukazywane graficznie w postaci gwiazdy dziesięcioramiennej. Gwiazda ma przede wszystkim ogromne znaczenie duchowe, ale również oddziałuje na nas moralnie. Maryja - Gwiazda poranna - promieniuje swymi dziesięcioma cnotami ewangelicznymi i zachęca nas do zainspirowania się i naśladowania Jej chwalebnego przykładu na drodze naszej ziemskiej pielgrzymki. W naszej walce ze złem Matka Boża jest promieniującym wzorem doskonałości.

Posłuchaj
22:36 NRPK-1-PR24_mp3 2022_08_15-08-06-19.mp3 Ks. Janusz Kumala i siostra Maria od Miłosierdzia Bożego o sensie i znaczeniu dziesięciu cnót Maryjnych ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Gość: ks. Janusz Kumala (kustosz sanktuarium w Licheniu), siostra Maria od Miłosierdzia Bożego (zakon anuncjatek)

Data emisji: 15.08.2022

Godz. emisji: 8.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także