more_horiz

"Kanał dostępu do Polski na wypadek zagrożenia zewnętrznego". Waszczykowski o przekopie Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 17:50
- Mamy otwarcie na pełne morze. Ze zdziwieniem przyglądam się frustracji i niechęci tych, którzy plują na polskie interesy - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych i europoseł PiS. W sobotę 17 września miało miejsce otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. 
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PR24/AK

Na Mierzei Wiślanej otwarto kanał żeglugowy, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od niedzieli kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej. Śluzę kanału symbolicznie uruchomił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W uroczystym otwarciu udział wzięli między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Data otwarcia nowej drogi wodnej nie jest przypadkowa - 17 września to rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na aspekt strategiczny tej inwestycji. - Wszyscy słusznie podkreślają jej znaczenie ekonomiczne dla regionu. Zwracam jednak uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Zyskujemy kolejny kanał dostępu do Polski na wypadek zagrożenia zewnętrznego. Przekop przez Mierzeję Wiślaną jest też kolejnym elementem zyskiwania podmiotowości przez Polskę, uniezależnienia się na kolejnej płaszczyźnie od rosyjskich wpływów - powiedział Witold Waszczykowski. 

Europoseł PiS podkreślił, że w niektórych kręgach opozycyjnych doszło do refleksji na ten temat. - Cały ten region to nie tylko Elbląg, ale i mniejsze porty. Dochodzi do tego turystyka. Mamy otwarcie na pełne morze. Ze zdziwieniem przyglądam się frustracji i niechęci tych, którzy plują na polskie interesy - stwierdził. 

Posłuchaj
23:59 PR24 2022_09_17-17-05-58.mp3 Witold Waszczykowski gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

 

Otwarcie kanału to jednocześnie zakończenie pierwszego etapu przekopu Mierzei Wiślanej. W planach jest jeszcze pogłębienie Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg wraz z dojściem do portu. Całość ma być oddana do użytku w przyszłym roku.

Czytaj także:

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma ponad kilometr długości i pięć metrów głębokości. Docelowo, po zakończeniu wszystkich prac i pogłębieniu toru wodnego do samego portu w Elblągu, będą do niego mogły wpływać jednostki o zanurzeniu do 4,5 metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS)

Data emisji: 17.09.2022

Godzina emisji: 17.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także