more_horiz

"Działania propagandowe Rosji przeniósł na inny poziom". Żaryn o wpisie Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 14:47
- W pierwszych godzinach po pojawieniu informacji o problemach w związku z NS1 i NS2 ataki informacyjne prowadzili typowi rosyjscy propagandyści, media znane z przekazu dezinformacyjnego. Po wpisie Radosława Sikorskiego ujawnili się rosyjscy urzędnicy. To już reakcja państwowa, poważniejsza sprawa - ocenił minister w KPRM Stanisław Żaryn, odnosząc się do twitterowego wpisu europosła Radosława Sikorskiego (PO-KO).
Stanisław Żaryn
Stanisław ŻarynFoto: Polskie Radio 24

Nie milkną echa informacji o eksplozjach, w wyniku których w kilku miejscach uszkodzone zostały obie nitki gazociągu Nord Stream. Na Twitterze odniósł się do tego wydarzenia m.in. Radosław Sikorski. Były szef polskiej dyplomacji zasugerował, że za zniszczeniami stoją Stany Zjednoczone. Jego wpis wywołał burzę w sieci i szybko podchwyciła go też rzecznik rosyjskiego MSZ. "Czy to oficjalne oświadczenie o ataku terrorystycznym?" - napisała Maria Zacharowa.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że polskie służby szybko zidentyfikowały rosyjską reakcję propagandową zw. z wydarzeniami wokół Nord Stream 1 i 2. - Propaganda rosyjska tak zadziałała, jakby była przygotowana z przekazem, że informacja zostanie upubliczniona. Topowi propagandyści zaczęli szerzyć insynuacje pod adresem Polski, Ukrainy i USA, że stoją za aktem międzynarodowego terroryzmu i dokonały ataku na gazociągi. To zdarzenie może eskalować napięcia, większą presję na Zachód i działania agresywne wobec Polski. Wszelkie działanie legitymizujące tego typu oszczerstwa jest dawaniem Rosji pretekstu do działań odwetowych. Traktuję wpis Sikorskiego jako daleko idącą nieodpowiedzialność i szkodzenie polskiemu bezpieczeństwu - powiedział Stanisław Żaryn.

Czytaj także:

Dodał, że trudno ocenić motywację Sikorskiego. - Na pewno dobrze rozumie zależności i uwarunkowania międzynarodowe. Być może zgubiło go jego ego, być może chciał zamanifestować rodzaj antyrosyjskości. Na pewno swoim komentarzem przysłużył się złej sprawie i działania propagandowe ze strony Rosji przeniósł na inny poziom. W pierwszych godzinach po pojawieniu się informacji o problemach w związku z NS1 i NS2 ataki informacyjne prowadzili typowi rosyjscy propagandyści, media znane z przekazu dezinformacyjnego. Po wpisie Radosława Sikorskiego ujawnili się rosyjscy urzędnicy. To już reakcja państwowa, poważniejsza sprawa - tłumaczył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.


Posłuchaj
09:13 PR24 2022_09_28-13-06-36.mp3 Stanisław Żaryn gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Duńska Agencja Energii przekazała, że w poniedziałek, 26 września, doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream. Awaria miała miejsce w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Szwedzka Administracja Morska poinformowała następnie o dwóch wyciekach gazu z gazociągu Nord Stream 1, biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego. Media w Szwecji podały informację, że szwedzkie i duńskie stacje pomiarowe odnotowały podwodne eksplozje w pobliżu Nord Stream. Doniesienia potwierdziło Szwedzkie Narodowe Centrum Sejsmologiczne.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: Stanisław Żaryn (pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP)

Data emisji: 28.09.2022

Godzina: 13.06

PR24/tj/kor

Zobacz także

Zobacz także