more_horiz

"To długo wyczekiwany moment". Maria Libura o wprowadzeniu koordynowanej opieki nad pacjentem

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 11:06
- Lekarz rodzinny w naszym systemie nie ogrywa takiej roli jaką miał odgrywać z założenia. Miał być tym lekarzem, który koordynuje opiekę nad pacjentem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert ds. służby zdrowia.
Zdarzenie w Katowicach rozpoczyna długo oczekiwany moment wprowadzenia koordynowanej opieki zdrowotnej w POZ - powiedziała Maria Libura
Zdarzenie w Katowicach rozpoczyna długo oczekiwany moment wprowadzenia koordynowanej opieki zdrowotnej w POZ - powiedziała Maria LiburaFoto: Shutterstock/Trybex

W Katowicach podpisano w piątek pierwszą umowę z przychodnią, która będzie prowadzić koordynowaną opiekę nad pacjentem, łączącą w jednym ośrodku leczenie u różnych specjalistów. - To fundamentalna zmiana modelu funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koordynowana opieka nad pacjentem

Maria Libura powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, że taka umowa z POZ jest czymś, na co służba zdrowia czekała wiele lat. - Zdarzenie w Katowicach rozpoczyna długo oczekiwany moment wprowadzenia koordynowanej opieki zdrowotnej w POZ. Wcześniej prowadzony był pilotaż, który miał sprawdzić jak to ma wyglądać. Jej celem jest m.in. umożliwienie pacjentowi łatwiejszego poruszania się po systemie ochrony zdrowia - powiedziała.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że ten element może przywrócić pierwotną rolę lekarza pierwszego kontaktu. - Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której wielu pacjentów otrzymuje np. skierowanie do lekarza specjalisty i musi radzić sobie z tym samodzielnie. Często zdarza się, że nie wraca z wynikami do swojego lekarza rodzinnego - powiedziała.

- W związku z tym lekarz rodzinny w naszym systemie nie ogrywa takiej roli jaką miał odgrywać z założenia. Miał być tym lekarzem, który koordynuje opiekę nad pacjentem - dodała.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:43 PR24_mp3 2022_10_23-10-06-02.mp3 Maria Libura o koordynowanej opiece w POZ (Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Wiesław Molak

Gość: Maria Libura (ekspert ds. służby zdrowia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)

Data emisji: 23.10.2022

Godzina emisji: 10.06

dz

Zobacz także

Zobacz także