"O ile będzie taka wola, powstaną kolejne projekty tego typu". Wiceszef MSZ o elektrowni atomowej w Polsce
- Sama elektrownia będzie budowana wiele lat, ale później jej funkcjonowanie będzie wymagało ścisłej współpracy z USA, a to pogłębi nasze bezpieczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
2022-10-29, 18:30
Rząd przyjmie uchwałę w sprawie realizacji dotyczącej budowy elektrowni atomowej w partnerstwie z amerykańskim Westinghouse. To początek drogi do realizacji tej inwestycji. Później rozpoczną się wszelkie procedury związane z kwestiami środowiskowymi, a następnie inwestycyjnymi. Cały proces ma potrwać 10 lat.
- To jest bardzo bezpieczna technologia i bardzo nowoczesna więc można powiedzieć, że ma dwa najważniejsze atuty z punktu widzenia samego projektu. Prace przygotowawcze nad tym trwały już od kilku miesięcy i należy się cieszyć, że wreszcie zostały sfinalizowane, bo to już ostatecznie odgradza nas od konieczności pozyskiwania energii dzięki surowcom energetycznym z Rosji, czy w ogóle na rynkach międzynarodowych, bo będziemy mieć elektrownię atomową u siebie - mówił prof. Piotr Wawrzyk.
"Amerykanom zależy na naszym bezpieczeństwie"
Jak zauważył, taka energia jest najtańsza, to najbezpieczniejsza technologia w obecnej chwili. Dodał, że o ile będzie taka wola, powstaną kolejne projekty tego typu. - Sama elektrownia atomowa będzie budowana wiele lat, ale później całe oprzyrządowanie czyli funkcjonowanie jej będzie wymagało ścisłej współpracy z USA, a to ma podwójne znaczenie dla Polski, bo Amerykanom będzie zależało na tym, by było u nas bezpiecznie, tym bardziej będą inwestować więc w nasze bezpieczeństwo - mówił wiceszef MSZ.
O wyborze amerykańskiego przedsiębiorstwa Westinghouse poinformował premier Mateusz Morawiecki. "Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear"- napisał na Twitterze szef rządu. Taką informację przekazał po - jak napisał - owocnych rozmowach z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris oraz Sekretarz Energii Jennifer Granholm.
REKLAMA
Minister aktywów państwowych wicepremier Jacek Sasin zastrzegł z kolei, że to nie jest "ostatnie słowo" władz w tej kwestii. "W poniedziałek 31 października w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej. Konsekwentnie budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski", napisał wicepremier Jacek Sasin.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych)
REKLAMA
Data emisji: 29.10.2022
Godzina: 17:36
Polecane
REKLAMA