more_horiz

"Tamtejszy kocioł bulgocze obecnie intensywniej, a miesza w nim Rosja". Gallant o sytuacji na Bałkanach

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 13:15
- Do mediacji pomiędzy Serbią a Kosowem włączyli się wszyscy politycy europejscy, po to, by zapobiec kolejnemu potencjalnemu konfliktowi zbrojnemu - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Gallant, prawnik, znawca Bałkanów. 
Tamtejszy kocioł bulgocze obecnie intensywniej, a miesza w nim Rosja. Gallant o sytuacji na Bałkanach
"Tamtejszy kocioł bulgocze obecnie intensywniej, a miesza w nim Rosja". Gallant o sytuacji na BałkanachFoto: shirmanov aleksey/shutterstock.com

Departament Stanu USA i UE wezwały do złagodzenia napięć między Serbią a Kosowem i "podjęcia bezwarunkowych kroków zmierzających do deeskalacji". MSZ Niemiec ogłosiło, że jest "głęboko zaniepokojone napięciem w północnym Kosowie". O zamieszaniu na Bałkanach, które przybiera na sile, mówił gość PR24.

- Rzeczywiście kocioł bałkański bardziej bulgocze obecnie, sytuacja jest spowodowana także aktywnością Rosji. To, co dzieje się pomiędzy Serbią a Kosowem, jest efektem polityki Kremla na Bałkanach, a to z kolei ma nieco przykryć sytuację na Ukrainie. Powoduje jednocześnie, że sytuacja na Bałkanach stała się niebezpieczna, a poziom nieufności pomiędzy Belgradem a Prisztiną jest wielki - wyjaśnił Jacek Gallant.

"Rosjanie mają placówkę szpiegowską"

Dodał, że do mediacji pomiędzy Serbią a Kosowem włączyli się wszyscy politycy europejscy, po to, by zapobiec kolejnemu potencjalnemu konfliktowi zbrojnemu. Ekspert podkreślił, że konflikt nie byłby niczym dobrym także dla Polski między innymi dlatego, że służą tam też nasi policjanci i nasi wojskowi. - Rosjanie niestety maczają w tym swoje palce, mają tam swoją placówkę szpiegowską, która wspiera różne działania na Bałkanach - wyjaśnił gość PR24.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił tymczasem, że Rosja "wspiera Serbię" w jej wysiłkach zmierzających do położenia kresu napięciom na granicy z Kosowem. - Mamy bliskie stosunki sojusznicze, historyczne i duchowe z Serbią - oświadczył. Wcześniej władze Kosowa, w związku z trwającymi na północy kraju protestami mieszkających w Kosowie Serbów, zamknęły największe przejście graniczne kraju, Merdare.


Posłuchaj
25:18 [PR24]PR24 (PCM) 30 grudzień 2022 11_33_48_GALLANT.mp3 "Tamtejszy kocioł bulgocze obecnie intensywniej, a miesza w nim Rosja". Gallant o sytuacji na Bałkanach ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jacek Gallant, prawnik (znawca Bałkanów)

Data emisji: 30.12.2022

Godzina: 11:33

PR24/IAR/PJ/kor

Zobacz także

Zobacz także