more_horiz

Co mówi rosyjska propaganda o przekazaniu leopardów? Dr Michał Marek wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 14:40
- Rosjanie nie koncentrują się na tym, aby przedstawiać tę pomoc dla Ukrainy jako niemającą znaczenia, lecz na tym, aby podkreślać, że sytuacja jest złożona, że cały Zachód atakuje Rosję, więc Rosjanie muszą się jednoczyć w tej trudnej sytuacji - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Michał Marek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kreml
KremlFoto: aarrows/ Shutterstock

Wkrótce na Ukrainę - w ramach osiągniętego pomiędzy państwami porozumienia - mają trafić czołgi, między innymi leopardy z Polski i z Niemiec. To wsparcie w Rosji przedstawiane jest z wykorzystaniem antyzachodniej propagandy

- Ostatnio praktycznie każdego dnia pojawiają się doniesienia o tym, że Zachód i NATO przesyłają czy mają zamiar przesłać kolejne czołgi na Ukrainę. Rosja umieszcza to w szerokim kontekście. Wykorzystuje do uwiarygodniania narracji o tym, że nie ma żadnej wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą, tylko między Rosją a całym kolektywnym Zachodem - podkreślił dr Michał Marek.

- Rosjanie nie koncentrują się na tym, aby przedstawiać tę pomoc jako niemającą znaczenia, lecz na tym, aby podkreślać, że sytuacja jest złożona, że cały Zachód atakuje Rosję, więc Rosjanie muszą się jednoczyć w tej trudnej sytuacji - dodał ekspert.

Jak zaznaczył, "odgrzewana jest też narracja, że NATO to IV Rzesza, kolejna odsłona zachodniego, europejskiego nazizmu". - Dlatego eksponują przekazy o tym, że czołgi Leopard, które trafią na Ukrainę, to kolejne wcielenie niemieckich tygrysów - powiedział gość PR24.

- Propaganda rosyjska koncentruje się na konsolidacji społeczeństwa - podsumował dr Michał Marek. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:24 PR24 2023_01_27-13-34-12.mp3 dr Michał Marek o rosyjskiej propagandzie (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: dr Michał Marek (Uniwersytet Jagielloński) 

Data emisji: 27.01.2023

Godzina: 13.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także