more_horiz

"Nasza współpraca już jest ścisła, ale przyjazd miałby duże znaczenie". Soloch o ew. wizycie Bidena w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 13:00
Jak skomentował w Polskim Radiu 24 były szef BBN Paweł Soloch, Polska i Stany Zjednoczone prowadzą bardzo ścisłą współpracę. Podkreślił, że planowana wizyta amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w naszym kraju miałaby bardzo duże znaczenie.
Kiedy Joe Biden przyjedzie do Polski?
Kiedy Joe Biden przyjedzie do Polski?Foto: Shutterstock.com/Gints Ivuskans

W poniedziałek korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Joe Bidena, czy ten rozważa podróż do naszego kraju w lutym. - Będę jechał do Polski, nie wiem jednak kiedy - odpowiedział amerykański przywódca.

Do tej kwestii odniósł się gość Polskiego Radia 24 były szef BBN Paweł Soloch. Jak wskazał, jasne jest, że "taka potencjalna wizyta odbyłaby się w kontekście toczonej aktualnie wojny na Ukrainie". Przypomniał też, że amerykański przywódca odwiedził nasz kraj w ubiegłym roku. - Wtedy ta wizyta była istotnym przełomem, ponieważ od tego czasu Amerykanie zdecydowali się na większe zaangażowanie i wsparcie militarne dla Ukrainy. Również zgadzali się na wysyłkę ciężkiego sprzętu - zwrócił uwagę.

Wizyta prezydenta USA w Polsce

Gość audycji podkreślił, że niezależne od możliwego przyjazdu Joe Bidena do Polski, są bieżące relacje na linii Warszawa-Waszyngton. Przypomniał, że w przyszłym tygodniu dwóch ministrów prezydenckich - Marcin Przydacz oraz Jacek Siewiera - uda się do amerykańskiej stolicy, gdzie będą prowadzone rozmowy na temat dalszej koordynacji działań oraz wsparcia udzielanego Ukrainie. Jak dodał, uprzednio odbyła się też wizyta szefa MSZ Zbigniewa Raua, prowadzone są także bieżące kontakty ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz wojskowych z ich amerykańskimi odpowiednikami.

- Tak że ta współpraca - przede wszystkim w związku z wojną [na Ukrainie - red.] - już teraz jest bardzo ścisła. Jasnym jest, że prowadzone są także bezpośrednie kontakty telefoniczne obu prezydentów. Wizyta Joe Bidena miałaby rzeczywiście bardzo duże znaczenie - powiedział.

Były szef BBN zwrócił także uwagę, że rola naszego kraju od początku rosyjskiej agresji uległa wzmocnieniu, m.in. dzięki postawie Polaków. Dodał, że z kolei rola Niemiec "jest oceniana niezbyt korzystnie, jednak wciąż jest bardzo istotna".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:55 PR24_mp3 2023_02_01-11-08-06.mp3 Paweł Soloch o planowanym przyjeździe Joe Bidena do Polski ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadziła: Magdalena Złotnicka

Gość: Paweł Soloch (były szef BBN)

Data emisji: 1.02.2023 r.

Godzina emisji: 11.08

ng

Zobacz także

Zobacz także