more_horiz

Beata Płomecka: Ukraińcy muszą wiedzieć, że ich miejsce jest w przyszłości w UE

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 14:45
Jak powiedziała w Polskim Radiu 24 brukselska korespondentka Beata Płomecka, ukraińscy politycy zaczęli przyjeżdżać do UE jeszcze przed Euromajdanem, po to by prosić o europejską perspektywę dla swojego kraju. Dodała, że nie doczekali się tego przez wiele lat. - Ukraińcy muszą wiedzieć, że ich miejsce jest w przyszłości w Unii Europejskiej.
Beata Płomecka: Ukraińcy muszą wiedzieć, że ich miejsce jest w przyszłości w UE
Beata Płomecka: Ukraińcy muszą wiedzieć, że ich miejsce jest w przyszłości w UEFoto: Shutterstock.com/ rikur B

W piątek w Kijowie odbywa się szczyt Unia Europejska - Ukraina. To pierwsze takie spotkanie od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę i pierwsze od momentu otrzymania przez Ukrainę statusu kandydata do Wspólnoty w czerwcu ubiegłego roku.

Jak powiedziała w Polskim Radiu 24 brukselska korespondentka Beata Płomecka, ukraińscy politycy zaczęli przyjeżdżać do siedziby UE jeszcze przed Euromajdanem, po to by prosić o jakąkolwiek europejską perspektywę dla swojego kraju. Dodała, że niestety nie doczekali się tego przez wiele lat, a jedyne, o czym mogli usłyszeć, to wyłącznie zapewnienia o "europejskiej rodzinie".

- To się zmieniło istotnie w ubiegłym roku. Ale nie za sprawą dotknięcia czarodziejskiej różdżki. Spowodowała to presja polityczna na zasadzie "kropla drąży skałę", wywierana przez polityków z Polski, krajów bałtyckich i inne osoby z większości państw naszego regionu - podkreśliła.

Jak dodała, kraje te od początku zwracały uwagę, że Ukrainie należy się perspektywa europejska i że nie można patrzeć wyłącznie na południe Starego Kontynentu. - Mówiono, że Kijów tę perspektywę i te konkretne deklaracje dotyczące harmonogramu dołączenia do UE powinien otrzymać - przypomniała.

Unijna perspektywa dla Ukrainy

Gość audycji zwróciła też uwagę, że dość szybko po wybuchu wojny w ubiegłym roku, Ukraina wysłała wniosek o członkostwo w UE. - Ja już wielokrotnie mówiłam o tym, że ten wniosek pomagali pisać polscy prawnicy ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli - zaznaczyła i dodała, że gdy wniosek został przyjęty, nikt jeszcze nie wiedział, jaka będzie odpowiedź.

- Bo były sygnały z Europy Zachodniej mówiące: "przyjmijmy wniosek, ale na kolejny etap, czyli na nadanie statusu kandydata, jest jeszcze za wcześnie". Ale ta presja, że trzeba Ukraińcom walczącym z rosyjskim najeźdźcą dać jakąś perspektywę członkostwa, była każdego dnia - powiedziała.

Dziennikarka dodała, że w podobnym tonie wypowiadał się ostatnio także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podkreślał, że unijna perspektywa podtrzymuje wolę walki jego rodaków przeciwko Rosji. - Ukraińcy muszą wiedzieć, że ich miejsce jest w przyszłości w Unii Europejskiej - powiedziała Beata Płomecka.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:37 PR24_mp3 2023_02_03-13-05-44.mp3 Beata Płomecka o unijnej perspektywie dla Ukrainy ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Mirosław Skowron

Gość: Beata Płomecka (brukselska korespondentka Polskiego Radia)

Data emisji: 3.02.2023 r.

Godzina emisji: 13.09

ng

Zobacz także

Zobacz także