more_horiz

"Niesamowite, jak wiele osób pomaga ofiarom trzęsienia ziemi". Polka mieszkająca w Turcji o akcji ratunkowej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 16:22
Na antenie Polskiego Radia 24 Agata Bromberek, blogerka i Polka mieszkająca w Turcji, opowiedziała o sytuacji w kraju po trzęsieniu ziemi oraz jak wygląda akcja ratunkowa. Podkreśliła, że w tym dramatycznym momencie sama próbuje znaleźć jakiś pozytyw i niewątpliwie budujące jest to, "jak wiele osób zaangażowanych jest w pomoc ofiarom".  
Agata Bromberek: niesamowite, jak wiele osób pomaga ofiarom kataklizmu
Agata Bromberek: niesamowite, jak wiele osób pomaga ofiarom kataklizmuFoto: PAP/EPA/ABIR SULTAN

Agata Bromberek jest w miejscowości Alanya, czyli kilkaset kilometrów od epicentrum wstrząsów. Jednak nawet z tego miejsca Turcy organizują i wysyłają pomoc w rejony najbardziej dotknięte kataklizmem, czyli południowy wschód kraju, na granicy z Syrią.

- Ludzie tam koczują, robią sobie paleniska, żeby się ogrzać. Wiele osób z innych części Turcji wysyła transport po swoich bliskich - opowiadała. - Turcy mają piękną cechę charakteru, że jak potrzeba, to tak jak stoją, wsiadają i jadą w tamtą stronę, żeby pomagać - dodała Bromberek.

Mówiła, że ofiary, które przeżyły kataklizm, najbardziej potrzebują teraz ciepłej odzieży i jedzenia, bo temperatury w tych rejonach są bardzo niskie.

Potrzebne są namioty, żeby przetrwać kolejną noc, odzież, buty, artykuły dla dzieci - wymieniała.

Polska pomaga Turcji. Na miejsce dotrze wojsko

Tymczasem jak zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak: "wojskowa misja medyczna rozpocznie dzisiaj swoją działalność w Turcji i będzie nieść pomoc ofiarom trzęsienia ziemi".

Błaszczak przekazał, że polscy medycy od czwartkowego poranka będą gotowi, żeby rozstawić szpital polowy; jego miejsce zostanie wskazane przez tureckie służby.

- To nasz wkład. Obok misji złożonej z pracowników Państwowej Straży Pożarnej, obok misji medycznej, misja wojskowa (...). W ten sposób wzmacniamy naszą solidarność sojuszniczą z Turcją - powiedział minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
07:00 PR24_mp3 2023_02_08-15-21-45.mp3 Agata Bromberek - Polka mieszkająca od 18 lat w Turcji, blogerka - opowiada o sytuacji w kraju po trzęsieniu ziemi ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Agata Bromberek (Polka mieszkająca od 18 lat w Turcji, blogerka)

Data emisji: 8.02.2023 r.

Godzina emisji: 15.20

PR24/PAP

asp


Zobacz także

Zobacz także