more_horiz

"Myśli o bezpieczeństwie transatlantyckim jak Polacy". Dr Zaborowski o wizycie prezydenta Czech

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 13:15
- Czesi mają prozachodni rząd i prozachodniego prezydenta. Polska zyskuje ważnego sojusznika na międzynarodowej arenie - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Marcin Zaborowski. W Warszawie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Czech Petrem Pavlem. W czwartek nowy czeski prezydent spotkał się z Andrzejem Dudą.
Audio
  • Dr Marcin Zaborowski gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24)
Nowy prezydent Czech Petr Pavel jest z oficjalną wizytą w Polsce
Nowy prezydent Czech Petr Pavel jest z oficjalną wizytą w Polsce Foto: PAP/Mateusz Marek

W rozmowach dominowały kwestie bezpieczeństwa - zarówno sytuacja na Ukrainie, jak i przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Omówiono  również współpracę gospodarczą obu państw będących kluczowymi partnerami handlowymi.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że prezydent Czech zawsze z pierwszą wizytą udaje się na Słowację. - Ta tradycja nigdy nie była przerwana. Nigdy nie było też tak, że druga wizyta, a w kontekście międzynarodowym tak naprawdę pierwsza, odbywała się do Polski. W pamięci mamy nieszczęsne słowa konkurenta Petra Pavla w wyścigu o fotel prezydencki. Były premier Andriej Babis powiedział, że Czechy nie przyjdą Polsce z pomocą w wypadku rosyjskiej agresji. Pavel, jako były generał, uznał te słowa za niedopuszczalne i ogłosił, że po ewentualnej wygranej uda się do Polski. Prezydent Pavel myśli o bezpieczeństwie transatlantyckim jak Polacy. Czesi poważnie traktują swoje zobowiązania regionalne i wobec NATO. Mają podobny pogląd na zagrożenie ze strony Rosji. Pewnie to miał na myśli, gdy mówił, że to jest bardzo dobry czas w relacjach polsko-czeskich - powiedział dr Marcin Zaborowski.

Czechy są również jednym z najbliższych sojuszników Ukrainy, jako pierwsze zaczęły dostarczać czołgi Ukraińcom. - Od pewnego czasu zachowują się tak, jak Polska i państwa bałtyckie. Podobnie myślą i działają w kwestii dawania odporu rosyjskiej agresji - tłumaczył politolog. - Czesi mają prozachodni rząd i prozachodniego prezydenta. Polska zyskuje ważnego sojusznika na międzynarodowej arenie - dodał.

Posłuchaj
19:41 PR24_mp3_20230317110919.mp3 Dr Marcin Zaborowski gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24)

Warszawa jest drugą stolicą, którą odwiedza nowy czeski prezydent, zaprzysiężony dokładnie przed tygodniem. 

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Marcin Zaborowski (politolog, Uczelnia Łazarskiego)  

Data emisji: 17.03.2023

Godzina: 11.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także