more_horiz

Działalność Fundacji Batorego. Marek Wróbel: zamazywanie tożsamości pod szczytnymi hasłami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 12:00
- Aktywności George'a Sorosa i jego organizacji w krajach postkomunistycznych od początku zmierzały do budowy modelu liberalnego. A model liberalny od lat wiąże się z "całym dobrodziejstwem inwentarza", jak np. zamazywanie tożsamości pod szczytnym hasłem "nigdy więcej wojny, nigdy więcej nacjonalizmów" - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel. Gościem debaty o Fundacji Batorego był także mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, który mówił m.in. o transferach finansowych przepływających przez fundację.
Budynek siedziby Fundacji Batorego. Jej fundatorem jest amerykański finansista węgiersko-żydowskiego pochodzenia George Soros
Budynek siedziby Fundacji Batorego. Jej fundatorem jest amerykański finansista węgiersko-żydowskiego pochodzenia George SorosFoto: commons.wikimedia.org / Adrian Grycuk, Adrin Shamsudin / Shutterstock.com

Na antenie Polskiego Radia 24 odbyła się debata na temat Fundacji Batorego. Instytucja ta została założona w drugiej połowie lat 80. przez George'a Sorosa, amerykańskiego finansistę mającego korzenie węgiersko-żydowskie. Soros założył fundację w nowojorskim konsulacie PRL.

W Polskim Radiu 24 o działalności George'a Sorosa oraz o celach i zadaniach Fundacji Batorego mówili Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej i Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. Do debaty zaproszeni zostali także przedstawiciele Fundacji Batorego, aby móc samodzielnie odnieść się do poruszanych zagadnień, jednak odmówili udziału w rozmowie. Debatę poprowadziła Dorota Kania.

Marek Wróbel przypomniał na początku historię samego Sorosa oraz jego fundacji. Jak zauważył, George Soros wzbogacił się w USA na spekulacjach tzw. akcjami śmieciowymi oraz walutami. W latach 70. zaczął angażować się w projekty polityczno-społeczne. Początkowo wspierał czarnoskórych studentów południowoafrykańskich, później - opierając się na pomysłach Karla Poppera - zaczął inwestować w tzw. społeczeństwo otwarte, "czyli np. w transformację systemów totalitarnych czy posttotalitarnych w systemy liberalno-kapitalistyczne". Marek Wróbel dodał, że w chylącym się ku upadkowi obozie socjalistycznym pierwsza fundacja Sorosa powstała na Węgrzech, jeszcze w 1984 roku.

- Aktywności George'a Sorosa i jego organizacji w krajach postkomunistycznych od początku zmierzały do budowy modelu liberalnego. A model liberalny od lat wiąże się z "całym dobrodziejstwem inwentarza", jak np. zamazywanie tożsamości pod szczytnym hasłem "nigdy więcej wojny, nigdy więcej nacjonalizmów". (...) Bez wątpienia agenda otwartego społeczeństwa zakłada "wygładzanie rogów", czyli likwidowanie czy marginalizowanie tego, co konstytuuje np. naród polski - mówił Marek Wróbel.

Gość PR24 zwrócił także uwagę na to, że Fundacja Batorego służy różnym instytucjom zagranicznym, międzynarodowym, i innym państwom do lobbowania w Polsce w różnych tematach, które są sprzeczne z działalnością polskiego rządu, ale są na rękę społecznościom zachodnim. Zauważył także, że Fundacja dysponuje rocznym budżetem wielkości państwowych instytucji rozdających granty. Dodał też, że w Unii Europejskiej coraz większe środki są przeznaczane na społeczeństwo obywatelskie, a Fundacja Batorego jest naturalnym kierunkiem, w którym UE może te środki przekazywać, także z pominięciem rządu, ponieważ jej agenda jest spójna z głównym nurtem debaty europejskiej.

Mecenas Jerzy Kwaśniewski, odnosząc się do projektu "open society" (społeczeństwa otwartego), zauważył, że George Soros, budując ten ruch, otwarcie inwestuje w koncepcję świata globalnego z jak największymi wpływami wszelkich mniejszości, zmian społecznych. Ma to służyć doprowadzeniu do "przewrotu niszczącego stare struktury społeczne". - Chodzi o upowszechnienie społeczeństwa liberalnego, które w tej utopistycznej wizji "open society" ma być społeczeństwem bez konfliktów, wojen, społeczeństwem, które na skalę globalną "zakończy historię" przy pomocy liberalnej demokracji - mówił.

Jego zdaniem to prowadziło m.in. do spotęgowania kryzysów migracyjnych w ostatnich latach. Były one potężnie wspierane przez tworzone przez Sorosa NGO-sy w Niemczech. - Taki był też cel powołania Fundacji Batorego - zbudowanie instrumentu wpływu, który w przewidywanym rozwoju liberalnej demokracji w Polsce stanie się tym rządem dusz, który będzie dyktował, co jest dopuszczalne, a co jest niedopuszczalne w społeczeństwie demokratycznym. I Fundacja Batorego taką właśnie funkcję pełniła. Była tym, co Amerykanie nazywają zaprojektowanym społeczeństwem obywatelskim w odróżnieniu od oddolnego społeczeństwa obywatelskiego, które było w latach 90. całkowicie stłumione - wyjaśniał mec. Jerzy Kwaśniewski.

Gość audycji dodał, że przez Fundację Batorego do Polski docierały ogromne środki kierowane do organizacji pozarządowych. O ich rozdziale i dystrybucji decydowała - i nadal decyduje - Fundacja Batorego. Mecenas Kwaśniewski opisał też wygrany przez Ordo Iuris proces z Fundacją Batorego, w którym Ordo Iuris domagało się informacji o transferach środków z Funduszy Norweskich. Tymi pieniędzmi - pochodzącymi od rządu Norwegii - w Polsce dysponuje i długo dysponowała niejawnie właśnie Fundacja Batorego. Są to gigantyczne pieniądze, setki milionów złotych, które formalnie mają być zapłatą rządu Norwegii za otwarcie polskiego rynku dla kraju spoza UE, a w rzeczywistości służą do wzmacniania liberalnej agendy. Środki trafiają w większości do organizacji w Warszawie, przede wszystkim lewicowych i liberalnych.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
43:22 [PR24]PR24 (mp3) 24 marzec 2023 10_08_23_FB.mp3 Marek Wróbel i mec. Jerzy Kwaśniewski o działalności Fundacji Batorego i George'a Sorosa ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Dorota Kania
Goście: Marek Wróbel (prezes Fundacji Republikańskiej), Jerzy Kwaśniewski (prezes Ordo Iuris)
Data emisji: 24.03.2023
Godzina emisji: 10.08

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także