more_horiz

Ataki na Jana Pawła II. Abp Ryś: walka z Kościołem to nie tylko czasy stalinowskie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 13:34
- Nie można interpretować wydarzeń z lat 60., 70. i 80. w Polsce, wyrywając je z kontekstu, jakim było funkcjonowanie Kościoła w totalitarnym państwie komunistycznym. Jak się te miary gubi, to wielu rzeczy się nie rozumie - powiedział w Polskim Radiu 24 metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, komentując publikacje oskarżające Jana Pawła II.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: NAC/ domena publiczna

- Dziś [niedziela - red.] przypada 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Jego nauczanie, choć ciągle obecne w Kościele, potrzebuje jednak nowej refleksji, zwłaszcza jeśli ma trafić do młodych ludzi, dla których papież Polak jest postacią historyczną - powiedział w Polskim Radiu 24 metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

»W OBRONIE ŚW. JANA PAWŁA II - zobacz specjalny serwis PolskieRadio24.pl«

Hierarcha pytany był o swoje spotkanie z młodzieżą, na którym odpowiadał na pytania o św. Jana Pawła II. Podkreślił, że doszło do niego tuż przed publikacją filmu Marcina Gutowskiego w TVN24 i wywiadu z Ekke Overbeekiem, sugerujących tuszowanie przypadków pedofilii przez Karola Wojtyłę, wówczas biskupa krakowskiego. - Takich wypowiedzi [szkalujących imię Jana Pawła II - red.] jest wiele - zaznaczył duchowny.

Postać z ciała, nie z pomnika

- Reakcje są różnorodne. Najcenniejsza reakcja, jaka powinna się pojawić, to nowe, poważne zamyślenie nad dziełem, twórczością, nauczaniem św. Jana Pawła II. Tego bardzo potrzebujemy, bo jest tego za mało, zwłaszcza gdy chodzi o młodych ludzi, młode pokolenie - ocenił w Polskim Radiu 24 abp Grzegorz Ryś.

Jego zdaniem trzeba "pokazywać papieża jako żywą, konkretną osobę, człowieka z krwi i kości, nie tylko z pomnika". - Potrzebujemy przywoływać wszystkie fragmenty jego nauczania i działalności, które były, i do dzisiaj są, przełomowe - wskazał.

"Jan Paweł II. Nauczanie" - specjalny podcast Polskiego Radia:

Pokłosie czasów PRL

Jak mówił metropolita łódzki, współcześnie nie można rozpatrywać dokumentów dotyczących Jana Pawła II bez kontekstu walki z Kościołem prowadzonej przez organy PRL. - Nie można interpretować wydarzeń z lat 60., 70. i 80. w Polsce, wyrywając je z kontekstu, jakim było funkcjonowanie Kościoła w totalitarnym państwie komunistycznym. Jak się te miary gubi, to wielu rzeczy się nie rozumie - podkreślił.

- My myślimy bardzo często, że PRL walczący z Kościołem to były czasy stalinowskie, potem może jeszcze tylko, nazwijmy to, spór o pamięć w latach 60., kiedy Kościół w Polsce obchodził tysiąclecie chrztu Polski, a Władysław Gomułka chciał narzucić narrację o tysiącleciu państwa polskiego - stwierdził.

- Mało kto mówi o tym, że była niesłychana mobilizacja SB w latach 80., zwłaszcza w kontekście stanu wojennego i później. To przejmujące, gdy czytamy, jak ostatnio, że ks. Blachnicki został zamordowany, na co są dowody sądowe i każde inne. To jest rok 1987, to nie są czasy stalinowskie - zaznaczył.

(PAP) (PAP)

Istotny kontekst historyczny

W kontekście walki PRL z Kościołem przywołał też ks. Jerzego Popiełuszkę. - Walka z ks. Jerzym była też walką o to, w jaki sposób będzie on zapamiętany. Nie przedstawiano go jako heroicznego kapłana, który broni praw człowieka, tylko jako człowieka o wątpliwej moralności, u którego w domu znajduje się broń, czy zakazane materiały - wymienił. - To jest ten spór o pamięć - podkreślił.

Hierarcha wspomniał też, że podczas pracy w komisji historycznej procesu papieża trafiał na "teksty, które były ewidentnie produkowane". - One nie miały żadnego sensu wtedy, kiedy powstawały, ale mają swoją siłę rażenia dzisiaj, gdy dostaje je do ręki człowiek nieznający tamtego kontekstu historycznego, który czasami nie ma z czym zmierzyć wyczytywanych rewelacji, bo w tamtych czasach nie wszystko było dokumentowane - zaznaczył.

Czytaj także:

Troska Jana Pawła II o oczyszczenie w Kościele

Abp Grzegorz Ryś przypomniał także, że w połowie lat 90., kiedy Jan Paweł II przygotowywał Kościół do obchodów roku 2000, rozpoczął on "konkretny program, którego jednym z elementów było rozliczenie się Kościoła ze złem w jego przeszłości". - Papież nazwał to "wezwaniem do oczyszczenia pamięci", czyli do wydobycia z pamięci wszystkiego, co w historii Kościoła było złem, nadużyciem, czymś niedopuszczalnym - wskazał.

Jak mówił, Jan Paweł II był do tego zdeterminowany i pod egidą Stolicy Apostolskiej badano sprawy Galileusza, inkwizycji, czy antysemityzmu. - To było coś niesamowitego, że ten papież miał w sobie odwagę mówić prosto, że chrześcijanie dopuszczali się nieraz rzeczy strasznych, za które trzeba przepraszać Boga - podkreślił.

Przyznał też, że dzisiejsze prawo kościelne, ciągle aktualizowane przez Papieża Franciszka, "u swej genezy ma decyzje Jana Pawła II". - Najważniejsza z nich jest taka, że to właśnie on ostatecznie wyjął osąd przestępców [seksualnych - red.] spod kompetencji lokalnych biskupów, a kazał każdą tego typu sprawę przekazywać do Watykanu. To otworzyło zupełnie nowe podejście - ocenił abp Grzegorz Ryś.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:43 PR24_mp3 2023_04_02-13-08-15.mp3 Abp Grzegorz Ryś o atakach na św. Jana Pawła II ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

Uchwała Sejmu w obronie papieża Polaka

9 marca br. Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii".

Uchwała została przyjęta po wyemitowanym w TVN 24 reportażu "Franciszkańska 3", dotyczącym tego, co metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

["Sygnały dnia"] Ataki na Jana Pawła II i kard. Sapiehę. Dziedziczak: dla TVN i "Gazety Wyborczej" prawda nie ma znaczenia

***

Audycja: "Temat dnia/ Gośc PR24"

Prowadzący: Magdalena Drohomirecka

Gość: abp Grzegorz Ryś (metropolita łódzki)

Data emisji: 02.04.2023 r.

Godzina emisji: 13.06

Polskie Radio 24/PAP/IAR/mbl,ng

Zobacz także

Zobacz także