more_horiz

Von der Leyen sekretarzem generalnym NATO? Rzońca: to oznaczałoby osłabienie Sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 14:33
- Uważam, że byłoby to osłabienie NATO. Bo NATO to bardzo ważny sojusz dla świata, dla Polski. Jeśli NATO znalazłoby się pod przywództwem pani von der Leyen, mogłaby to być nie najlepsza sytuacja dla całego NATO, ale także dla Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 eurodeputowany Bogdan Rzońca. 
Bogdan Rzońca
Bogdan RzońcaFoto: PR24/RB

Brytyjski dziennik "The Sun" podał, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO. Gazeta powołuje się na źródła dyplomatyczne.

Uważam, że byłoby to osłabienie NATO. Bo NATO to bardzo ważny sojusz dla świata, dla Polski. Jeśli NATO znalazłoby się pod przywództwem pani von der Leyen, mogłaby to być nie najlepsza sytuacja dla całego NATO, ale także dla Polski - podkreślił Bogdan Rzońca.

"Pod jej przywództwem UE nie odnosi sukcesów"

- Oczywiście nie chodzi tu o jakieś fobie dotyczące na przykład Niemiec. Staram się w sposób chłodny patrzeć na te relacje. Jesteśmy sobie potrzebni. Natomiast pamiętam - i słyszę o tym także w Brukseli - że pani von der Leyen miała bardzo kiepskie notowania, gdy była szefem obrony narodowej Niemiec - dodał europoseł. 

Jak zaznaczył, "mówiło się nawet, że miała rozłożyć armię niemiecką, że były tam sytuacje bardzo niejasne". - To jedna rzecz. Druga sprawa jest taka, że pod jej przywództwem Unia Europejska nie odnosi sukcesów, żeby nie powiedzieć, że jest po prostu w kryzysie. A ten kryzys jest wynikiem między innymi jej przywództwa, a także przywództwa Angeli Merkel - stwierdził gość PR24.

- Nie widzę więc powodu, aby z tego tytułu, że jest przewodniczącą Komisji Europejskiej, pełniła dobrze w przyszłości funkcję szefa NATO, gdzie trzeba godzić bardzo różne interesy, gdzie trzeba widzieć jasno i wyraźnie zagrożenia. A pani von der Leyen tych zagrożeń nie widziała, na przykład kiedy jako EKR naciskaliśmy, żeby w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat bezpieczeństwa energetycznego, na temat Nord Stream 2. Wtedy zamykała na na te kwestie oczy i uszy - podsumował Bogdan Rzońca.  

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:35 PR24 2023_04_01-13-33-51.mp3 Bogdan Rzońca o Ursuli von der Leyen 

***

Tytuł audycji: Temat dnia/Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: Bogdan Rzońca (europoseł PiS)
Data emisji: 1.04.2023
Godzina emisji: 13.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także