more_horiz
Wiadomości

Kto zastąpi Stoltenberga? Media: szefowa KE chce kierować NATO

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 03:10
Brytyjski dziennik "The Sun" podał, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO. Gazeta powołuje się na źródła dyplomatyczne.
Ursula von der Leyen zostanie szefową NATO?
Ursula von der Leyen zostanie szefową NATO?Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Obecny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, którego kadencja została przedłużona o dodatkowy rok w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę, ma ustąpić ze stanowiska w październiku tego roku.

Jak twierdzi "The Sun", kilka krajów członkowskich miało zasugerować, by von der Leyen przejęła zwalniane przez Stoltenberga stanowisko, mimo że jej własna kadencja kończy się dopiero w przyszłym roku.

Kto poprze tę kandydaturę?

Gazeta zaznacza jednak, że von der Leyen miałaby bardzo trudno, by uzyskać poparcie wszystkich 30 krajów członkowskich NATO, zwłaszcza tych bardziej eurosceptycznych. Jak twierdzą brytyjskie źródła, jej kandydaturę zablokowałaby m.in. Wielka Brytania. Chęć na objęcie stanowiska sekretarza generalnego ma brytyjski minister obrony Ben Wallace i jak się uważa, ma on poparcie premiera Rishiego Sunaka.

"The Sun" zauważa też, że mało prawdopodobne jest, by stanowisko sekretarza generalnego otrzymał przedstawiciel kraju, który nie spełnia wymogu przeznaczania na obronność przynajmniej 2 proc. PKB., a Niemcy nie są nawet bliskie osiągnięcia tego poziomu. 

Czytaj także:

ms/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także