more_horiz

Janusz P. i Jakub W. staną przed sądem za reklamę alkoholu. Śpiewak: są recydywistami

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 12:30
- Reklama alkoholi w Polsce jest właściwie nielegalna. Legalna jest tylko reklama piwa, ale pod bardzo ścisłymi warunkami, które niestety w większości na co dzień są łamane - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog i aktywista Jan Śpiewak, nawiązując do oskarżeń wobec celebryty i byłego polityka. Jak mówił, chce, by mężczyźni zapłacili po pół miliona złotych grzywny.
Jan Śpiewak
Jan ŚpiewakFoto: PR24/AK

Warszawska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi Januszowi P. oraz celebrycie Kubie W., a także przeciwko ich wspólnikowi. Mężczyźni odpowiedzą przed sądem za reklamowanie alkoholi wysokoprocentowych na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Jan Śpiewak podkreślił, że chce, by oskarżeni zapłacili po 500 tys. zł grzywny. - Taka jest kara za nielegalne reklamy alkoholu. Mam nadzieję, że to nie będzie jedyna grzywna, którą zapłacą, bo są w tej dziedzinie recydywistami. Prokuratura z mojego zawiadomienia dwa tygodnie temu oskarżyła ich właśnie z paragrafów dotyczących wychowania w trzeźwości - podkreślił Jan Śpiewak. 

"Gigantyczne konsekwencje społeczne"

- Przypomnę, że reklama alkoholi w Polsce jest właściwie nielegalna. Legalna jest tylko reklama piwa, ale pod bardzo ścisłymi warunkami, które niestety w większości na co dzień są łamane. Mamy do czynienia z zalewem nielegalnej reklamy, która ma gigantyczne negatywne konsekwencje społeczne. Wiemy, jak działa reklama, szczególnie w stosunku do ludzi młodych. Wiemy, jak łatwo zmanipulować ludzi i jak łatwo budować takie przekazy, że alkohol to dobra zabawa, rozrywka czy obniżenie stresu - dodał gość PR24.

- Te wszystkie reklamy dziwnym trafem nie pokazują konsekwencji nadmiernego picia alkoholu. Przed chwilą usłyszałem w radiu, że mamy 2 tys. zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. To niewyobrażalne morze krzywdy i strat dla budżetu państwa. Mamy kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie umierających z powodu alkoholu, mamy dziesiątki tysięcy pobitych, a także ludzi, którzy zostali zgwałceni po alkoholu. Mamy też rozbite rodziny i szpitale pełne ludzi, którzy nie powinni w nich być, a obciążają podatników - podsumował socjolog.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:21 PR24 2023_04_28-11-33-22.mp3 Jan Śpiewak o nielegalnej reklamie alkoholu (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

ProwadzącyMirosław Skowron

Gość: Jan Śpiewak (socjolog, działacz miejski) 

Data emisji: 28.04.2023

Godzina emisji: 11.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także