Rotmistrz Witold Pilecki 15 marca 1948 r. został skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano wieczorem 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej przez strzał w tył głowy. Miejsce ukrycia szczątków Pileckiego nigdy nie zostało odkryte. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na "Łączce" Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
Prof. Tomasz Panfil zauważył, że postać rotmistrza Pileckiego zasługuje na szczególną uwagę. - To potężny błąd naszej polityki pamięci, że nie trafiamy do pamięci masowej o takich ludziach jak Witold Pilecki. Jego wielkość dostrzegamy wyraźnie, jest postacią unikatową, nikt oprócz niego nie zgłosił się na ochotnika do Auschwitz - przypominał.
"Do obozu w Auschwitz poszedł z własnej woli"
- Rotmistrz Pilecki we wrześniu 1940 r. z własnej woli - po to, żeby zebrać informacje i stworzyć ruch oporu w miejscu, o którym dopiero zaczynały krążyć opowieści - zrobił rzecz odwrotną od tego, co robiły miliony jego rodaków: wyszedł na ulicę i dał się złapać Niemcom w wielkiej wrześniowej łapance w Warszawie. Zrobił to po to, by trafić do Auschwitz, chciał się przekonać, co się tam naprawdę dzieje (…). Rotmistrz, wówczas żołnierz tajnej armii polskiej, idzie z własnej woli do piekła, bo tym okazał się być obóz koncentracyjny w dawnym Oświęcimiu, w Auschwitz. Z obozu udało się uciec wielu ludziom, wielkość rotmistrza polega na tym, że on do tego obozu poszedł sam, z własnej woli - podkreślał.
20:44 PR24 2023_05_25-15-09-31.mp3 Prof. Tomasz Panfil o postaci rotmistrza Witolda Pileckiego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj również:
8 maja 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 3 marca 1948 r. przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces tzw. grupy Witolda. Rotmistrz Pilecki został oskarżony o: nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz obcych mocarstw oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy MBP. Zarzut o przygotowywanie zamachu Pilecki stanowczo odrzucił, działania wywiadowcze uznał zaś za działalność informacyjną na rzecz 2 Korpusu, za którego oficera wciąż się uważał. Podczas procesu przyznał się do pozostałych zarzutów.
[POSŁUCHAJ] Szlakiem Pileckiego - podcast Polskiego Radia
Przy Rakowieckiej więzieni i torturowani byli mi.in. członkowie podziemia niepodległościowego. W sumie w latach 1945-56 wykonano tu 350 wyroków śmierci, wielu więźniów umarło zaś wskutek zakatowania. Ofiarami stalinowskiego terroru padli m.in. gen. August Fieldorf "Nil" i Witold Pilecki. Przeżyć udało się m.in. Władysławowi Bartoszewskiemu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Paweł Zieliński
Gość: prof. Tomasz Panfil
Data emisji: 25.05.2023
Godzina emisji: 19.09
PR24/ka