more_horiz

"Chodzi o to, by stworzyć kompletnie bezkarną trzecią władzę". Potocki o wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 16:55
- Chodzi o to, aby stworzyć po prostu trzecią władzę, kompletnie niezależną i bezkarną. Taka jest idea tych wyroków TSUE - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki, redaktor tygodnika "Sieci".
Andrzej Rafał Potocki:TSUE chroni kastę.
Andrzej Rafał Potocki: TSUE chroni kastę.Foto: Shutterstock

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że Polska, wprowadzając reformę wymiaru sprawiedliwości w 2019 r., naruszyła unijne prawo. Chodzi o ustawę, która zmieniła przepisy o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Komisja Europejska skierowała skargę do Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce dwa lata później, oceniając, że podważona jest niezawisłość sędziów.

Ustawa o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym była zmieniana i zlikwidowana została Izba Dyscyplinarna. Jej kompetencje przekazano do Naczelnego Sądu Administracyjnego nowelizacją ze stycznia 2023 roku. Prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybu Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej.

Nowelizacja ustawy

Na antenie Polskiego Radia 24 do decyzji TSUE odniósł się Andrzej Rafał Potocki. Jak wskazał redaktor tygodnika "Sieci", "15 lipca ubiegłego roku weszła nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwidowała Izbę Dyscyplinarną".

- W jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej, później była złożona w Sejmie następna nowelizacja, w wyniku której sprawy dyscyplinarne, immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać NSA - Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak po tej pierwszej nowelizacji - Izba Odpowiedzialności Zawodowej - przypomniał.

"TSUE chroni kastę"

Ocenił, że "problem leży tutaj jednak gdzie indziej". - Po pierwsze widać, że TSUE chroni kastę. To znaczy, chodzi o to, aby sędziowie w ogóle nie ponosili odpowiedzialności za czyny karalne i za to, co naruszyli w kwestii zawodowej - podkreślił.

Dodał, że "chodzi o to, aby stworzyć po prostu trzecią władzę kompletnie niezależną i bezkarną". - Taka jest idea tych wyroków TSUE - zaznaczył.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:32 PR24_mp3 2023_06_05-15-08-52.mp3 Andrzej Rafał Potocki: chodzi o to, aby stworzyć trzecią władzę - kompletnie niezależną i bezkarną (Polskie Radio 24)

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Andrzej Rafał Potocki, redaktor tygodnika "Sieci"

Data emisji: 5.06.2023

Godzina emisji: 15.09

jb

Zobacz także

Zobacz także