Żaryn ostrzega przed wagnerowcami: mogą być wykorzystani do zarządzania szlakiem migracyjnym
Rosja i Białoruś od miesięcy stanowią zaplecze transportowe dla migrantów. Wiemy, że znowu ruszają loty z Bagdadu do Mińska. Grupa Wagnera rozsiana po krajach afrykańskich brała już udział w napędzaniu ruchu migracyjnego. Informowały też o tym w ostatnich miesiącach włoskie służby. Wskazywały, że widać stymulację przez Grupę Wagnera szlaku, który dociera na południe Europy - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.
2023-06-28, 20:30
Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński przekazał na konferencji po posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, że w związku z obecnością Grupy Wagnera na Białorusi została podjęta decyzja o zwiększeniu sił stale obecnych na granicy polsko-białoruskiej, a także o rozbudowaniu różnego rodzaju umocnień chroniących granicę. Jak mówił, chodzi o "zwiększenie sił, które będą tam trwale obecne" oraz "zwiększenie różnego rodzaju przeszkód i umocnień, które mają chronić naszą granicę, gdyby była zaatakowana".
Sytuacja na granicy z Białorusią. Żaryn: ataków jest więcej
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że działalność hybrydowa na granicy polsko-białoruskiej nie ustała.
- Z raportów straży granicznej wynika, że rok 2023 jest bardziej niebezpieczny niż rok 2022. Liczba ataków, próba wtargnięcia, agresywnych prowokacji jest większa, operacja cały czas trwa. Jest wykorzystywana do prób destabilizowania Polski i przestrzeni informacyjnej, debaty publicznej - powiedział Stanisław Żaryn.
"Wagnerowcy mogą być wykorzystani do napędzenia szlaku migracyjnego"
Jego zdaniem ostatnie wydarzenia mogą skutkować rozlokowaniem Grupy Wagnera na Białorusi. - Ten scenariusz z punktu widzenia rozwoju sytuacji w naszym regionie jest niepokojący. Dla Rosji może być korzystny. Mamy świadomość, że duża grupa cudzoziemców jest obecna w Rosji i na Białorusi, które od miesięcy stanowią dla nich zaplecze transportowe. Wiemy, że znowu ruszają loty z Bagdadu do Mińska. Grupa Wagnera rozsiana po krajach afrykańskich brała już udział w napędzaniu ruchu migracyjnego. Informowały też o tym w ostatnich miesiącach włoskie służby. Wskazywały, że widać stymulację przez Grupę Wagnera szlaku migracyjnego, który dociera na południe Europy. Musimy brać pod uwagę, że wagnerowcy mogą być wykorzystani do napędzenia szlaku migracyjnego ze wschodu, a nawet zarządzania tym procesem bezpośrednio na pograniczu białoruskim. Byłoby to bardzo niebezpieczne zjawisko - tłumaczył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.
REKLAMA
Posłuchaj
W sobotę oddziały Grupy Wagnera pod dowództwem Jewgienija Prigożyna wszczęły bunt w południowej Rosji i rozpoczęły marsz na Moskwę. Po pertraktacjach prowadzonych za pośrednictwem samozwańczego, białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki akcja wagnerowców została przerwana. Sam Jewgienij Prigożyn miał wyjechać na Białoruś. Zareagowała na to m.in. Litwa. Kraj ten zaktualizował plany ochrony granic. W razie potrzeby automatycznie zostanie tam rozmieszczone wojsko.
- Wagnerowcy na Białorusi. To może przyspieszyć nałożenie kolejnych sankcji UE na Mińsk
- Pucz Prigożyna przy wsparciu rosyjskich generałów? "Nie zdecydowałby się na bunt"
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Stanisław Żaryn
Data emisji: 28.06.2023
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
PR24/jt
Polecane
REKLAMA