"Mamy do czynienia z grą i uznaniowością ze strony KE". Poseł PiS punktuje pakt migracyjny

- Pakt migracjyny jest bardzo złym rozwiązaniem, i krótkofalowo, i długofalowo - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Lisiecki. Jego zdaniem, Komisja Europejska zyskałaby za sprawą umowu o relokacji migrantów kolejne uprawnienia kosztem rządów państw, sama umowa zaś pozwala na uznaniowość unijnych organów.

2023-07-09, 15:15

"Mamy do czynienia z grą i uznaniowością ze strony KE". Poseł PiS punktuje pakt migracyjny
Zdaniem Pawła Lisieckiego, pakt migracyjny jest złym rozwiązaniem. Foto: PAP/EPA/Miguel Barreto

- Mamy do czynienia z grą ze strony Komisji Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Lisiecki komentując sugestie unijnych polityków, że Polska nie musiałaby przyjmować imigrantów w ramach nowej polityki unijnej z uwagi na przyjęcie uchodźców z Ukrainy i że nasz kraj mógbły zyskać na pakcie migracyjnym, bo mógłby ubiegać się finansowe wsparcie.

Jego zdaniem, paktu migracyjnego nie warto przyjmować z kilku powodów. - Wejście do tego paktu oznacza kolejne zwiększenie uprawnień KE kosztem państw narodowych, a wycofanie się z takiego paktu będzie bardzo trudne - wskazał.

Uznaniowość Komisji Europejskiej

Dodał, że Komisja Europejska za nieprzyjęcie migrantów nakładać ma kary w wysokości 22 tys. euro za nieprzyjętego migranta. - Co prawda jest głos, że może to Polski nie dotknąć, ale w pakcie migracyjnym nie jest wprost wpisane, że państwa, które przyjęły uchodźców np. z Ukrainy będą z tego zwolnione. Jest napisane, że Komisja Europejska może to zrobić, ale nie musi - zaznaczył. 

- Mamy tu więc do czynienia z uznanowością ze strony KE, a biorąc pod uwagę to, co się dzieje z KPO i pieniędzymi, które miały do Polski trafić, mam duże wątpliwości, czy ze strony KE mamy do czynienia z grą fair. Komisja Europejska jest niewiarygodna, co pokazała przy KPO - podkreślił.

REKLAMA

Problem przymusowej relokacji

- Sama idea przymusowej relokacji jest, w moim przekonaniu, niezgodna z prawami człowieka. W jaki sposób zmusić kogoś do tego, aby przeniósł się np. z Niemiec do Polski? I co, uwiązać go tutaj, jak to zrobić? W moim przekonaniu, jest to idea wypaczona - zaznaczył.

- W moim przekonaniu pakt migracjyny jest bardzo złym rozwiązaniem, i krótkofalowo, i długofalowo - podkreślił Paweł Lisiecki.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Paweł Lisiecki: w przypadku paktu migracyjnego będziemy mieć do czynienia z uznanowością Komisji Europejskiej ("Temat dnia/ Gość PR24") 22:18
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] "Nie chcemy takich obrazków na ulicach Warszawy". Marcin Przydacz o zamieszkach we Francji

Nowa polityka migracyjna

W połowie czerwca Rada UE przyjęła w głosowaniu większością kwalifikowaną stanowisko negocjacyjne w sprawie rozporządzenia dot. procedury azylowej oraz rozporządzenia w sprawie azylu i migracji. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim.

REKLAMA

Tzw. pakt migracyjny zawiera m.in. system "obowiązkowej solidarności". Polega on na tym, że choć "żadne państwo członkowskie nie będzie nigdy zobowiązane do przeprowadzania relokacji", to "ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji z państw członkowskich, w których większość osób wjeżdża do UE, do państw członkowskich mniej narażonych na tego rodzaju przyjazdy".

[ZOBACZ TAKŻE] Rzecznik PiS: mechanizmy przenoszenia migrantów nie rozwiązują sprawy, generują kolejne problemy

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

REKLAMA

Gość: Paweł Lisiecki (poseł PiS)

Data emisji: 9.07.2023

Godzina emisji: 14.06


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej