Nagana dla Szafarowicza. Tekieli: decyzja UW pokazuje, że wciąż istnieje ciągłość z PRL

- Gdy patrzę na zasadnicze dla polskiej kultury politycznej środowisko sędziowskie i uniwersyteckie, to niestety nasuwa się wniosek, że mamy ciągłość z PRL - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, komentując werdykt Komisji Dyscyplinarnej Uniwersytetu Warszawskiego o ukaraniu naganą młodego działacza PiS, a zarazem studenta prawa Oskara Szafarowicza.

2023-11-09, 13:55

Nagana dla Szafarowicza. Tekieli: decyzja UW pokazuje, że wciąż istnieje ciągłość z PRL
Robert Tekieli gościem Polskiego Radia 24 ("Temat dnia/Gość PR24"). Foto: Forum

Tekieli przyznał, że przeczytał fragmenty uzasadnienia werdyktu Komisji Dyscyplinarnej UW i że był nimi zszokowany. - W trakcie przesłuchania przez komisję student był pytany, czy wstydzi się swoich poglądów. To umieszcza tę sprawę w zupełnie innym kontekście - zaznaczył.

- To jest próba zastraszenia i cenzury. A przecież uniwersytet, instytucja powołana do życia 1000 lat temu, ma uczyć ludzi szukania prawdy i wypowiadania się o niej… - kontynuował gość Polskiego Radia 24.

Stwierdził ponadto, że "komisja wypowiedziała się zdecydowanie w sposób polityczny, zajmując pozycję po lewej stronie sceny politycznej" i że nie przypomina sobie "ani jednego przypadku, żeby student o poglądach lewicowych został przez uczelnię karany, nawet za skrajne wypowiedzi". - Uniwersytet, szkoły wyższe są w rękach lewicy - skwitował publicysta.

Przywołanie Marca '68

Jednocześnie przypomniał, że członek komisji, prof. Maciej Górecki, wypowiadał się publicznie w sposób, który nie przystoi pełnionej przez niego funkcji. Przykładowo mówił on, że "z pisowskiej telewizji trzeba będzie wyrzucić nawet sprzątaczki", a z uniwersytetu "tego katofaszystę", że "trzeba zdelegalizować PiS", itd.

REKLAMA

- Pierwszym kontekstem dotyczącym werdyktu Komisji Dyscyplinarnej UW, jaki mi się nasuwa, są wydarzenia Marca ‘68, kiedy za poglądy polityczne wyrzucano studentów z uczelni - wyznał Robert Tekieli.

Ciągłość z PRL?

Nie było to jedyne nawiązanie do historii. - Jesteśmy o krok od tego, by powstały getta ławkowe dla konserwatystów. Takie poglądy mają być nie tyle na marginesie, ile wyrzucone poza margines debaty publicznej - ocenił publicysta.

Tekieli nawiązał również do postawy studentki Uniwersytetu Warszawskiego, która była zaangażowana w to, aby komisja wydała negatywną opinię ws. Szafarowicza.

- Nie chcę jej wymieniać z imienia i nazwiska, ale ona jest dokładnie jak Pawka Morozow. Wpisuje się dokładnie w to, co działo się  na Uniwersytecie Warszawskim w latach 50. i 60. Gdy patrzę na zasadnicze dla polskiej kultury politycznej (i w ogóle) środowisko sędziowskie i uniwersyteckie, to niestety nasuwa się wniosek, że mamy ciągłość z PRL - komentował Tekieli.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

Robert Tekieli gościem Polskiego Radia 24 ("Temat dnia/Gość PR24") 23:22
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

***

REKLAMA

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

ProwadzącaPiotr Nisztor

Gość: Robert Tekieli

Data emisji: 9.11.2023

REKLAMA

Godzina emisji: 11.34

łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej