"Rozmowa kulturalna". Sytuacja środowiska teatralnego w czasie pandemii koronawirusa
- Dostosowujemy się do pandemicznej rzeczywistości. Ważne jest zwłaszcza to, by artyści dalej zarabiali. Nie stać nas na trwonienie talentów - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Wrotnowska-Gmyz z Instytutu Teatralnego. Gościem audycji był również dr Jarosław Cymerman, teatrolog.
2020-04-05, 09:30
Posłuchaj
Goście audycji rozmawiali o tym jak radzi sobie teatr w czasie pandemii koronawirusa. - Dostosowujemy się do pandemicznej rzeczywistości. Przekształcamy część naszych projektów na formę online. Będziemy kontynuować w sieci m.in. nasz cykl spotkań z aktorami. Sytuacja zmusza nas także do tworzenia projektów internetowych. Myślimy także o warsztatach fotograficznych w formie online - mówiła Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.
Powrót z dalekiej podróży
Powiązany Artykuł
Balladyna w Messengerze. Spektakl, który obejrzymy przez komunikator
- Sytuacja kryzysowa ukazała także niezwykłe bogactwo zasobów kultury, które mamy w sieci. Skorzystały z tej szansy teatry, które zapraszają na pokazy online. Twórcy z dnia na dzień stracili jednak źródło utrzymania i musimy sobie z tym poradzić - przyznała.
- W tym roku pozyskane fundusze chcemy przeznaczyć na środowisko teatralne, które wymaga pomocy. Ważne jest, by trafiła ona do artystów jak najszybciej. Chcemy także zaprosić przedstawicieli środowiska artystycznego i związki zawodowe do pracy nad jak najlepszymi rozwiązaniami w tym kryzysowym czasie - dyrektor Instytutu Teatralnego.
<<CZYTAJ TAKŻE>> Jasina: model dystrybucji filmów się przebudowuje. Przetrwają platformy cyfrowe
REKLAMA
Jej zdaniem "teatr będzie wracał z bardzo dalekiej podróży. Trzeba kibicować nowym inicjatywom. Ważne jest to, by artyści na tym zarabiali. Nie stać nas na trwonienie talentów. Chodzi też o to, by utrzymać i pozyskać nowych widzów dla teatru".
"Teatr przeżył niejedną epidemię"
- Teraz brakuje nam teatru. To forma sztuki, która opiera się na kontakcie człowieka z człowiekiem i aktora z widzem. Jeśli nawet oglądamy teatr na żywo w internecie, to inny teatr. Można mówić o eksplozji i przejściu teatru do sieci, co świadczy o tym, że potrzeba teatru jest i zaczynamy doceniać jego obecność w przestrzeni publicznej zwłaszcza wtedy, gdy nie możemy do niego pójść - zaznaczył dr Jarosław Cymerman.
Powiązany Artykuł
Studia aktorskie. Konsultuj się online
- Aktorzy to grupa najbardziej pokrzywdzona w tej sytuacji. Życie teatralne niestety stanęło. W tej sytuacji ważne jest, by wszelka pomoc była adresowana do tych, którzy żyli od umowy do umowy. Szczególnie ważne, kiedy nie możemy normalnie pójść do teatru jest to, by nasza solidarność okazywana była także poprzez zainteresowanie. Dla teatru ważne jest poczucie, że są ludzie, którzy czekają na to, aż teatr wróci do normalnego funkcjonowania - zwrócił uwagę.
<<CZYTAJ TAKŻE>> Koronawirus a branża filmowa. Kryzys czy nowe rozdanie?
REKLAMA
Gość Polskiego Radia 24 uważa, że "powrót do normalności będzie długi i skomplikowany. Teatr przeżył niejedną epidemię, ale w tej chwili mamy teatr w sieci i ciągle nie mamy formuły udostępniania sztuk teatralnych za pieniądze. Nie chodzi tylko o to, by były dostępne nagrania, ale o to, by teatr był realnie internetowy".
W audycji również wspomnienie Zbigniewa Raszewskiego, patrona Instytutu Teatralnego, który 5. kwietnia obchodziłby 95. urodziny.
Tu znajdziesz inne audycje z cyklu: >>>>"Rozmowa Kulturalna"
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
***
Tytuł audycji: "Rozmowa Kulturalna"
Prowadząca: Magdalena Piejko
Goście: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (dyrektor Instytutu Teatralnego), dr Jarosław Cymerman (zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego)
Data emisji: 05.04.2020
Godzina emisji: 08.35
PR24/pkr
Polecane
REKLAMA