more_horiz

"Doprowadzili mnie do śmiechu z elementami łez". Wojciech Tomczyk o premierze "Rodziny królewskiej"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 10:05
- "Rodzina królewska" miała ostatnio bardzo udaną premierę w Teatrze Polskiego Radia. Andrzej Mastalerz cudownie ją wyreżyserował. Wspaniali aktorzy - Joanna Jeżewska, Sławomir Orzechowski, Jarosław Gajewski... Świetnie ją zagrali. Doprowadzili mnie do śmiechu z elementami łez - co jest trudne - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Tomczyk, autor scenariuszy, dramaturg i producent.
Wojciech Tomczyk
Wojciech TomczykFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
teatr - rodzina krolewska_7981.jpg
"Rodzina królewska". Rzecz o ludziach, którzy udają innych

W "Komediach" autor zmaga się w swych utworach z polskością - sięga do tkwiących w naszej kulturze metafor i archetypów, czyniąc to jednak z ożywczą, komediową świeżością. Prezentowany zbiór to dla czytelnika obfitująca w groteskę, fascynująca podróż przez często gorzkie meandry historii narodowej.

Czytaj także:

Wojciech Tomczyk jest autorem scenariuszy, producentem i dramaturgiem. W "Rozmowie Kulturalnej" opowiedział o swoim najnowszym dziele - "Komedie". 

Posłuchaj
22:31 [PR24] PR24 (mp3) 1 listopad_2020_11_01-08-35-05_for_media.mp3 Wojciech Tomczyk o swojej twórczości, sztuce i... życiu (Rozmowa Kulturalna/PR24)
Rodzina Królewska 1200 ok.jpg
"Rodzina królewska". Aktorzy o premierowym słuchowisku w Dwójce

- To są wszystko komedie, tam są bardzo dobre zakończenia. Jak sobie uświadomimy, jak się kończy "Hamlet"... Nie ma z kim rozmawiać, wszyscy odeszli. W moich utworach taki Hamlet miałby z kim rozmawiać. Należę do tych nielicznych polskich dramatopisarzy, którzy nigdy nie napisali sztuki, w której pojawia się przysłowiowy Fortinbras. Cenię sobie tę sytuację - mówił.

Dramaturg opowiedział również co nieco o swoim życiu. - Staram się oceniać siebie w sposób obiektywny. Jestem człowiekiem, który w celach relacji społecznych czy zawodowych, jest w stanie doprowadzić się do skrajnego przygnębienia... Jednak w moim życiu nie dzieje się nic przerażającego. Jest tak jak być powinno - mówił.

"To się udaje tylko najlepszym"

"Wielka improwizacja", "Rodzina królewska", "Fragment większej całości", "Komedia romantyczna" i "Zaręczyny" to tytuły pięciu sztuk Wojciecha Tomczyka, które znalazły się w "Komediach". Trzy z nich zaprezentowano jako słuchowiska w Programie 2 Polskiego Radia. Red. Magdalena Piejko zapytała autora o tą ulubioną.

- Wybrałbym chyba "Rodzinę królewską". Moim zdaniem miała ostatnio bardzo udaną premierę w Teatrze Polskiego Radia. Andrzej Mastalerz cudownie ją wyreżyserował. Wspaniali aktorzy - Joanna Jeżewska, Sławomir Orzechowski, Jarosław Gajewski... Świetnie ją zagrali. Doprowadzili mnie do śmiechu z elementami łez - co jest trudne. To się udaje tylko najlepszym, zwłaszcza, że znałem tekst. Ci aktorzy odkryli dla mnie zupełnie nowe rzeczy - powiedział.

***

Tytuł audycji: "Rozmowa Kulturalna"
Prowadziła: Magdalena Piejko
Gość: Wojciech Tomczyk (dramaturg)
Data emisji: 01.11.2020
Godzina emisji: 08.35

PR24
pb

Zobacz także

Zobacz także