Anoreksja – zaburzenie, które zniekształca postrzeganie własnego ciała
Anoreksja to jedno z zaburzeń odżywiania. Prowadzi do drastycznego spadku masy ciała, a czasem nawet do śmierci. U podłoża choroby leży głęboki kryzys emocjonalny, bowiem anoreksja jest spowodowana problemami psychicznymi. Jak szybko zorientować się, że dzieje się coś niepokojącego, jak skłonić chorego do terapii? O anoreksji mówiła w audycji Na Zdrowie psycholog i psychoterapeutka Agnieszka Lorek-Groniewska.
2018-03-17, 17:00
Posłuchaj
Według Agnieszki Lorek-Groniewskiej anoreksja polega na drastycznej utracie masy ciała. – Takie postępowanie jest celowe, wynika ono z ograniczenia ilości spożywanego jedzenia. Temu zaburzeniu towarzyszą zazwyczaj intensywne ćwiczenia fizyczne i wychładzanie organizmu. Anoreksja często zaczyna się niewinnie, od chęci zrzucenia kilku kilogramów. Potem zdarza się, że ta granica jest przekraczana, ponieważ obraz ciała staje się zaburzony. Osoba nie widzi tego, że w rzeczywistości jest wychudzona, tylko postrzega siebie jako osobę otyłą – mówiła psycholog.
Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 na anoreksję zapadają najczęściej osoby młode. – Na 4 kobiety zapadające na anoreksję przypada 1 mężczyzna. Zaburzenie dotyka najczęściej osoby miedzy 14 a 18 rokiem życia, jednak jednocześnie te osoby mają najlepsze rokowania na wyzdrowienie. Nie wszystkie osoby trafiają do leczenia i mają świadomość, że muszą je podjąć. U osób po 18 roku, gdy nie ma rodziców, to różnie bywa. Rośnie jednak świadomość społeczna i coraz większa liczba osób zgłasza się do leczenia, ponieważ leczenie psychologiczno-psychiatryczne już tak nie wystrasza. W społeczeństwie istnieje kult piękna, a szczupłość jest utożsamiana z sukcesem – mówiła Lorek-Groniewska.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24
____________________
Na Zdrowie - wszystkie audycje
Data emisji: 17.03.2018
Godzina emisji: 16:33
REKLAMA
REKLAMA