Rekonstrukcja rządu. „Wyraźny ruch w kierunku centrum”

Zakończyła się rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckeigo. Nowych szefów mają między innymi ministerstwa obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, zdrowia, finansów i środowiska. O rekonstrukcji mówili w audycji Północ-Południe socjolog prof. Antoni Kamiński (Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk) i Agaton Koziński („Polski The Times”). O zmianach rządzie mówili tez w PR24 dr Bartosz Rydliński (politolog z UKSW) i prof. Jacek Zaleśny (Instytut Nauk Politycznych UW).

2018-01-09, 14:08

Rekonstrukcja rządu. „Wyraźny ruch w kierunku centrum”

Posłuchaj

09.01.2018 Bartosz Rydliński: „Najbardziej kontrowersyjni ministrowie pożegnali się z tekami”
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

nowy-rzad-12 (1).jpg

Prezydent powołał nowych ministrów: spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, finansów Teresę Czerwińską, inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz i zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Ponadto Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji został powołany na ministra obrony narodowej; nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Na funkcję ministra środowiska powołany został Henryk Kowalczyk, który wcześniej był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Andrzej Adamczyk został powołany na ministra infrastruktury; wcześniej pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa.

Zdanie Agatona Kozińskiego wyraźny jest ruch rządu w kierunku centrum. – To sugerowała nominacja ministra Morawieckiego na premiera. PiS przesuwa się w kierunku centrum i rząd poszedł za tym kursem. PiS przez lata bycia w opozycji kurczowo trzymało się prawej ściany, teraz pozostawia po prawej stronie więcej miejsca i wchodzi na teren, który do tej pory wydawał się być zastrzeżony dla PO. W nominacjach rządowych jest dużo nowych twarzy, kojarzonych z poglądami centrowymi, jak pani Emilewicz czy pan Kwieciński – powiedział publicysta.

Według prof. Antoniego Kamińskiego najważniejsza jest zmiana Antoniego Macierewicza na Mariusza Błaszczaka. – Na pewno trzeba będzie coś znaleźć dla pana Macierewicza, możliwe, że będą przesunięcia wśród marszałków Sejmu. Możliwe, że jest bliska współpraca między wicepremierem Gowinem, premierem Morawieckim i prezydentem Dudą. Zgoda na te zmiany prezesa Kaczyńskiego wynika z tego, że stawia na gospodarkę – mówił socjolog.

REKLAMA

Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego - czytaj więcej

W ocenie Bartosza Rydlińskiego najbardziej kontrowersyjni ministrowie pożegnali się z tekami. – Obecny rząd rozpoczyna nowe otwarcie, wedle tego, co mówił Mateusz Morawiecki w expose. PiS chce złowić wyborców liberalnego centrum, patrząc po tym jakie ministerstwa zostały powołane. Musimy poczekać jak twardy elektorat zareaguje na odejście Antoniego Macierewicza. Prezydent Andrzej Duda dopiął swego, ponieważ Antoni Macierewicz pożegnał się ze stanowiskiem – wskazywał politolog.

Jak podkreślał prof. Jacek Zaleśny, odwołanie Witolda Waszczykowskiego to pochodna problemów w relacjach z UE. – To były dwa lata napięć i w pewnym składzie osobowym rząd nie jest w stanie tych konfliktów rozwiązać. W tej perspektywie wybrano prof. Jacka Czaputowicza, który jak mało kto zna się na relacjach polsko-europejskich. W polityce dotychczasowej nie uczestniczył, ma więc czysta kartę w rozmowach z UE – stwierdził profesor.

Z funkcji ministrów odwołani wcześniej zostali dotychczasowi szefowie: MON - Antoni Macierewicz, MSZ - Witold Waszczykowski, resortu środowiska - Jan Szyszko, resortu zdrowia - Konstanty Radziwiłł oraz resortu cyfryzacji - Anna Streżyńska, którzy opuścili Pałac Prezydencki przed rozpoczęciem uroczystości powołania nowych ministrów.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/kk

Wszystkie audycje Północ-Południe

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 09.01.2018

Godzina emisji: 12:40


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej