X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Historyk: Stefan Wyszyński został prymasem w kluczowym dla Polski momencie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 23:00
- Fundamentalny jest rok 1948, kiedy Wyszyński zostaje prymasem Polski. Stało się to w kluczowym momencie. Byliśmy tuż po sfałszowaniu przez komunistów wyborów i w praktyce - po likwidacji opozycji. Komuniści przystąpili do walki z Kościołem - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Audio
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku. Duchowni i wierni świeccy wezmą udział w uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie. Beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Giovanni Angelo Becciu.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Kard. Nycz: trzeba zacząć przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

- To będzie zwieńczenie procesu, który trwał 30 lat. Z punktu widzenia muzeum jest to znakomita informacja, bo mam wrażenie, że w ostatnich latach postać prymasa Wyszyńskiego utknęła gdzieś w cieniu. A jest to postać fundamentalna dla historii polskiego Kościoła i polskiej historii w XX wieku w ogóle - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego 7 czerwca 2020 roku

Kardynał Wyszyński zmarł na chorobę nowotworową 28 maja 1981 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, o godzinie 4.40. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1989 roku. W grudniu 2017 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kardynała. Prymasowi Tysiąclecia przysługiwał odtąd tytuł "Czcigodnego Sługi Bożego". W listopadzie 2018 roku konsylium lekarskie Kongregacji do spraw Świętych potwierdziło cud za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 21.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. S. Dziekoński: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego potwierdza szczerość jego intencji

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 13:21
- Czekaliśmy na cud za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego, który jest warunkiem beatyfikacji. Bardzo się cieszymy, że jest i został uznany. Beatyfikacja pokazuje szczerość intencji kard. Wyszyńskiego. W każdej sytuacji zabierając głos, bronił wartości człowieka - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.
rozwiń zwiń