Pandemia koronawirusa. Na czym polega praca zdalna wprowadzona w specustawie?

- Jeśli chodzi o świadczenie pracy, to zarówno godziny, jak i wysokość wynagrodzenia powinny pozostać te same - mówił w Polskim Radiu 24 prawnik, radca prawny Bartosz Wojciechowski. W ten sposób odniósł się do rzeczywistości pracy zdalnej wprowadzonej przez specustawę dotyczącą koronawirusa.

2020-03-15, 22:07

Pandemia koronawirusa. Na czym polega praca zdalna wprowadzona w specustawie?
Praca zdalna. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

Posłuchaj

Bartosz Wojciechowski o pracy zdalnej w czasie pandemii koronawirusa ("Północ - Południe" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

giełda pap-1200.jpg
"Egzamin dla menedżerów". Ekspert o wpływie koronawirusa na gospodarkę

Wobec pandemii koronawirusa rząd przeprowadza kolejne działania mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby. Jednym z ważniejszych elementów działań rządu było przygotowanie specustawy o zapobieganiu COVID-19, zgodnie z którą pracodawcy mogą wysłać swoich pracowników do domów, by wykonywali pracę zdalnie. O tym, jak praca zdalna wygląda z perspektywy polskiego prawa, mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Wojciechowski.

Nowa rzecz w prawie

Jak podkreślił gość PR24, dotąd prawo nie regulowało czegoś takiego, jak praca zdalna. W kodeksie pracy istnieje coś takiego, jak telepraca, to jednak nie jest to samo.

- Jeśli chodzi o pracę zdalną, z którą teraz mamy do czynienia, i którą tak naprawdę wprowadziła nam specustawa dotycząca przeciwdziałania COVID-19, mamy do czynienia w regulacjach po raz pierwszy - podkreślił radca prawny.

- Oczywiście to nie znaczy, że pracodawcy nie stosowali pracy zdalnej w porozumieniu z pracownikiem, wskazując określone zasady jej świadczenia - dodał.

REKLAMA

Nie można ograniczyć pensji

Nowość dotycząca pracy zdalnej wynikającej ze specustawy polega na tym, że teraz pracodawca może sam zadecydować o pracy zdalnej pracownika wydając mu polecenie. Oczywiście, co podkreślił gość PR24, ciężar wyposażenia pracownika w możliwość takiej pracy, a zatem w sprzęt i oprogramowanie, leży po stronie pracodawcy.

Czy w związku z pracą zdalną pracodawca może wymagać innych godzin pracy lub obniżyć wynagrodzenie pracownikowi?

Powiązany Artykuł

sąd FREE 1200.jpg
Rzecznik MS: do końca marca odwołanych jest większość rozpraw w sądach

- Nie, oczywiście. Jeśli chodzi o świadczenie pracy, to zarówno godziny, jak i wysokość wynagrodzenia powinny pozostać te same - wyjaśnił Bartosz Wojciechowski.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Bartosz Wojciechowski (radca prawny)
Data emisji: 15.03.2020
Godzina emisji: 21.35

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej