more_horiz

Prof. Elżbieta Mączyńska: takie pandemie będą się powtarzać

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 22:00
- Trzeba znaleźć złoty środek, który zapewni z jednej strony bezpieczeństwo zdrowotne, a z drugiej strony będzie umożliwiał przeciwdziałanie zanikaniu działalności gospodarczej. Takie aktywności są niezbędne - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, ekonomista, wykładowca akademicki, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Audio
  • Prof. Elżbieta Mączyńska: Takie pandemie będą się powtarzać. (Polskie Radio 24/Północ - Południe)
16.04.2020. Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki (na ekranie) 16 bm. podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, oglądanej w jednym z stołecznych mieszkań. Szef rządu zapowiedział zdejmowanie od 20 kwietnia obostrzeń obowiązujących obecnie w związku z epidemią koronawirusa.
16.04.2020. Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki (na ekranie) 16 bm. podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, oglądanej w jednym z stołecznych mieszkań. Szef rządu zapowiedział zdejmowanie od 20 kwietnia obostrzeń obowiązujących obecnie w związku z epidemią koronawirusa. Foto: PAP/Mateusz Marek

- Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. Po pierwsze otwarcie lasów i parków, przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

- Po pierwsze otwarcie lasów i parków. Przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść. To ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy - tłumaczył premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że jest bardzo głęboki sens w tym, co robi rząd. - Ten sens dostrzegam przede wszystkim w tym, że poprzez nasze działania, obostrzenia kupujemy sobie czas. Kupujemy czas, ale jednocześnie powodujemy, że dużo więcej osób może ocalić również swoje życie - zaznaczył.

"Ważne dbanie o klimat i ład przestrzenny"

Prof. Elżbieta Mączyńska mówiła o zagrożeniach dla polskiej gospodarki, ale podkreślała, że ekonomiści szukając rozwiązań na problemy gospodarcze wynikające z pandemii nie mają się na czym wzorować, bo sytuacja jest bez precedensu.

[CZYTAJ TAKŻE]: >>>> "Przerzucanie mostów nad przepaścią". Marian Szołucha o tym, jak rząd pomaga polskiej gospodarce

- Wzorców nie ma, bo to kryzys jakiego w świecie nie było. Wynika to z nagłość zjawiska, zakresu i skali jego oddziaływania. Ten kryzys uczy, do jakich błędów doszło, m.in. błędów w zagospodarowaniu przestrzennym, Nowy Jork, wielkie miasta w w Chinach. To pokazuje, jak ważne jest dbanie o klimat, mądre przestrzenne zagospodarowywanie danego kraju - tłumaczyła ekonomistka.

Gość PR24 podkreślała, że wiele z obecnych problemów dotyczących COVID-19, to rezultat "błędów wynikających z pogoni za krótkotrwałymi zyskami".

"Zabrakło strategicznego myślenia"

- Ten kryzys obnażył światową nonszalancję. Zabrakło strategicznego myślenia - stwierdziła ekonomistka, która pytana o prognozy dla gospodarki powiedziała, że "to będzie trudny proces".

Czytaj także:

Paweł Sałek 1200.jpg
"Fabryka w Chinach nam się trochę zacięła". Paweł Sałek o potrzebie szycia maseczek w Polsce

- Dojdzie do wymiany w strukturze produkcji, powiązań międzynarodowych, w strukturze łańcuchów dostaw. Wiele rzeczy musi być pomyślana od nowa - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska. - Trzeba znaleźć złoty środek, który zapewni z jednej strony bezpieczeństwo zdrowotne, a z drugiej strony będzie umożliwiał przeciwdziałanie zanikaniu działalności gospodarczej. Takie działania są niezbędne - dodała i podkreśliła, że "takie pandemie będą się powtarzać". - Dlatego musimy z tej pandemii, którą przeżywamy, wyciągnąć wnioski" - apelowała ekonomistka.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Północ-Południe"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: prof. Elżbieta Mączyńskaprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Data emisji: 16.04.2020

Godzina emisji: 21:35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem