X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zabrakło kooperacji między policją a organizatorami". Karol Gac o Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 13:36
- Ja myślę, że policja, mimo wszystko, nie pomagała (...). Doszło na początku do pewnego chaosu, ten marsz potem ruszył i niewątpliwie trzeba podkreślić, że zachowanie policji było zdecydowanie inne, niż obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta portalu dorzeczy.pl.
Audio
  • Karol Gac o Marszu Niepodległości w Warszawie ("Północ - Południe" / PR24)
Karol Gac
Karol GacFoto: PR24/MR

W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Zgromadzenie miało odbyć się w formie rajdu samochodowego, jednak - wbrew zapewnieniom organizatorów - wielu uczestników wzięło w nim udział tradycyjnie, w formie pieszej. Podczas marszu doszło do zamieszek i starć z Policją. Pojawiają się jednak kontrowersje dotyczące możliwego przekroczenia granic przez policjantów, którzy m.in. użyli broni gładkolufowej, z której postrzelony w twarz został 74-letni fotoreporter "Tygodnika Solidarność" Tomasz Gutry. W audycji "Północ - Południe" komentował to publicysta Karol Gac.

MN PAP-1200.jpg
Marek Suski: mimo pięknej idei Marszu Niepodległości doszło do wybryków chuligańskich

"Zachowanie policji było inne"

Gość PR24 podkreślił, że sprawa Marszu Niepodległości wymaga zniuansowania, nie jest bowiem jednoznaczna i oczywista. Zwrócił uwagę na to, że wydarzenie miało odbyć się w formie rajdu, jednak wielu ludzi i tak przyszło pieszo. Równocześnie przypomniał, że pojawiają się relacje, m.in. dziennikarki Ewy Stankiewicz, z których wynika, że policja zniechęcała do przyjeżdżania na marsz samochodem i zalecała dołączenie do niego piechotą.

- Ja myślę, że policja, mimo wszystko, nie pomagała (...). Nie widziałem jakiejś kooperacji szczególnej między policją a organizatorami. Doszło na początku do pewnego chaosu, ten marsz potem ruszył i niewątpliwie trzeba podkreślić, że zachowanie policji było zdecydowanie inne, niż obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach - mówił Karol Gac.

Zobacz także:

"Przy protestach kobiet też dochodziło do ataków"

Dodał, że nie wie, dlaczego tak się wydarzyło, bo odrzuca narrację środowisk lewicowych, które twierdzą, że do interwencji musiało dojść, bo dochodziło o zachowań agresywnych.

- Problem w tym, że na tych marszach, które obserwowaliśmy tygodniami na ulicach Warszawy, też dochodziło do różnych zdarzeń, kiedy - moim zdaniem - ta interwencja byłaby uprawniona bardziej zdecydowana. Policjanci też byli atakowani, a jednak ta postawa była inna. Pytanie, z czego to wynika - mówił Karol Gac.

Podkreślił, że skoro mamy do czynienia ze służbami mundurowymi, to należy przypuszczać, że jednak wynikało to z odmiennych rozkazów.

Posłuchaj
20:02 PR24_MPLS 2020_11_14-12-35-03_Gac.mp3 Karol Gac o Marszu Niepodległości w Warszawie ("Północ - Południe" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Karol Gac (dorzeczy.pl)
Data emisji: 14.11.2020
Godzina emisji: 12.35

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamieszki na Marszu Niepodległości. Prof. Kamiński: całkiem możliwe, że była to prowokacja

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 08:32
- Organizatorzy próbowali zapobiec niebezpiecznym wydarzeniom, jednak nie udało im się to. Niewykluczone, że była tam zorganizowana grupa, która wywołała zamieszki w celach prowokacyjnych - powiedział o zajściach podczas Marszu Niepodległości prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie może być przyzwolenia na czyny chuligańskie". Poseł Solidarnej Polski o Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 18:47
- Nasze państwo musi bardziej zdecydowanie podejść do tych spraw w sposób żądający posłuszeństwa. Bo nie może być tak, że jest zakaz gromadzenia się - ludzie wychodzą na ulice, jest zakaz używania słów wulgarnych w przestrzeni publicznej - ludzie wykrzykują wulgarne hasła, jest zakaz niszczenia mienia - tu podpalają mieszkanie, tam niszczą kościoły - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Solidarnej Polski Tadeusz Woźniak. Gościem "Debaty Jedynki" był także Dariusz Klimczak z PSL-u.
rozwiń zwiń